ПРОЈЕКАТ СПРЕЧАВАЊА ПТИЦА ДА СТРАДАЈУ ОД СТРУЈНОГ УДАРА И СУДАРА СА ДАЛЕКОВОДИМА

APATIN DRUŠTVO SOMBOR VESTI

Постављањем преусмеривача лета птица и изолацијом опасних стубова Електропривреда Србије на територији природног резервата Горње подунавље, подручја посебне заштите за птице, учествује у пројекту “LIFE Danube Free Sky”, који је подржан од стране Европске уније. Овај пројекат представља јединствени пример широке међународне сарадње дуж једног од најважнијих селидбених коридора, места заустављања и зимовалишта за многе врсте птица у Европи – реке Дунав, чиме се намерава спречити да око 2000 јединки циљних врста буде убијено или повређено након судара са жицама или услед струјног удара.

Радови на изолацији критичних далековода у апатинској општини трају од почетка априла, а цео пројекат у Србији би требао бити завршен до до краја 2024. године. Предвиђено је да ЕПС-Дистрибуција изведе радове на изолацији 400 најопаснијих стубова и постављању око 3.000 преусмеривача лета птица на одабраним трасама далеководних линија.

У пројекту учествује седам земаља (Аустрија, Словачка, Мађарска, Хрватска, Србија, Бугарска, Румунија) и једина земљакоја није корисница (Немачка) укључујући приватни комерцијални сектор (8 електрокомпанија и 1 железничка компанија), удружења за заштиту природе, општине и приватних некомерцијалних субјеката. Пројекат представља решење за једну од највећих претњи за дивље живе врсте птица данашњице – интеракцију са далеководима.

Птице су у опасности од струјног удара углавном када слете на стубове и истовремено дођу у контакт са жицом или када додирну два проводника (жице) одједном. Највећи ризик је повезан првенствено са далеководима средњег напона који представљају веома атрактивне грге за многе птице у отвореним руралним подручјима без дрвећа. Група којој највише прети струјни удар дефинише се као дневне врсте птица, посебно орлови, јастребови, лешинари, соколови, сове, роде и корвиде.

Највећа стопа морталитета од струјног удара регистрована је углавном за средње и велике птице јер је већа вероватноћа да ће истовремено остварити контакт са незаштићеним елементима конструкције стуба. Судари са далеководима се често дешавају јер птице нису у стању да на време примете водове у свом правцу лета. Посебно на отвореним подручјима где далековод пресеца станишта за храњење, исхрану и гнежђење које користе птице.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *