РАЗОТКРИВАЊЕ АПАТИНА: АЛАСКЕ ХИДРО – МЕТЕОРОЛОШКЕ ПРОГНОЗЕ

APATIN RAZOTKRIVANJE APATINA VESTI

На основу промене неких детаља у природи, у којој су се због бављења рибарском делатношћу свакодневно налазили и које су због тога могли константно да прате, апатински рибари су доносили прогнозе о будућим хидролошким и метеоролошким приликама. Таква, предвиђања, вероватно позитивно потврђена у пракси, преношена су путем традиције, са старијих на млађе генерације рибара, као један од важних сегмената вековног рибарског искуства, неопходног за успешно бављење овом делатношћу.

Прогнозе о непосредним временским приликама формиране су на основу оних елемената са којима су рибари били у свакодневном и непосредном контакту, а то су првенствено рибе и птице.

  • Ако се шаран избацује изнад површине воде, то је сигуран преџнак за долазак лошег, кишовитог времена.
  • Уколико се избацује и друга риба изнад површине воде, временске прилике у наступајућем периоду ће бити повољне за рибаре, тј. време ће бити лепо.
  • На основу гласања птице, коју су поједини апатински рибари звали именом «дивље пиле», предвиђано је лоше време.

Висок водостај реке Дунав, као и дужина његовог трајања, имају пресудан утицај на успешан процес рибље репродукције, а самим тим и на резултате рибарске делатности. Када се ове чињенице имају у виду, разумљива су настојања рибара да у одређеној мери предвиде промене које су од пресудног значаја на њихову егзистенцију. Прогнозе о непосредном порасту нивоа воде, тј. оном који ће уследити кроз неколико дана, апатински рибари су доносили на основу понашања појединих врста риба и животиња, као и по врсти рибе која почиње, интензивније да се лови.

  • Уколико шаран искаче из воде узводно, и по неколико пута, надолазак воде се у року од неколико дана са сигурношћу могао очекивати.
  • Кликтање орлова у висини, у пролећном периоду, такође се узимао као наговештај промене нивоа Дунава, тј. да ће вода почети да расте,
  • Висок водостај се могао са извешношћу очекивати и уколико су рибари у своје мреже хватати рудле (врсте рибе – манић)
  • Ако риба искаче из воде, то је сигуран предзнак за скори пораст нивоа реке
  • Апатински рибар Марин Пејак је прогнозирао надолазак воде по учесталијем хватању јегуље

Поред рибарских прогноза, које су се односиле на непосредни надолазак воде, рибари су користили запажања о понашању одређених врста птица из непосредне околине Дунава за прављење дугорочних хидролошких прогноза. Тако је понашање дивље патке довођено у везу са нивоом реке у будућности и важило као непогрешив оријентир.

  • Уколико је дивља патка градила своје гнездо на вишем терену, на пању, то је гарантовало висок водостај у пролећном периоду, док је градња на ниском терену, на обали, тумачена ниским водостајем.

Аутор: Томислав Шимуновић

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *