PRILIKOM POŽARA NAJBITNIJE JE SAČUVATI PRISEBNOST

APATIN DRUŠTVO VESTI

Zimsko doba donosi veći rizik od požara, koji često budu izazvani neispravnim ili preopterećenim električnim instalacijama, grejnim telima koja takođe neretko budu u neispravnom stanju. Prethodne sedmice jedna naša sugrađanka smrtno je stradala u požaru, dok je njena ćerka zbrinuta u bolnici zbog trovanja dimom.

Da bi se ovakve ili slične tragične situacije izbegle, trebalo bi znati:

Stručnjaci često ističu da je bitan i faktor panike, odnosno izostanka iste. Čim primetite požar ne bi trebalo odugovlačiti već odmah pozvati vatrogasce. Ukoliko živite u stambenoj zgradi najvažnije je da se što brže evakuišete, ako je to moguće. Ne bi trebalo otvarati vrata ispod kojih prodire dim u prostoriju u kojoj ste.

To znači da tim putem ne možete da se evakuišete zato što su dimna isparenja otrovna. Ako nema drugog puta najbolje je da se sklonite na terasu koja je najudaljenija od izvora požara i sačekate vatrogasce.

Da bi se zaštitili od otrovnih isparenja možete staviti košulju ili vlažnu krpu preko nosa i usta. Ukoliko morate da prolazite kroz dim, najbolje je da puzite pošto vas, ukoliko trčite kroz dim, može brzo ošamutiti.

Ukoliko ne možete da pobegnete od dima i ne postoji siguran izlaz iz zgrade, ne paničite. Pokušajte da zatvorite sve ventilacione otvore, šupljine i pukotine krpama ili stvarima kroz koje dim može da uđe u prostoriju, dok pomoć ne stigne.

Podsećamo telefonski brojevi policije, Hitne pomoći i drugih službi za hitne intervencije i pomoć, ali i za ostale usluge i informacije, od 1.januara 2013.godine promenjeni, ispred postojećih brojeva dodata je jedinica.

Broj policije 192, vatrogasci 193, a hitna pomoć 194.