ТРАДИЦИОНАЛНИ КУПУСИНСКИ КОЛАЧ НА МЕНИЈУ РЕСТОРАНА МАРИНА

APATIN DRUŠTVO SOMBOR VESTI

Угоститељ Нандор Кратофил из Купусине гостима у ресторану Марина нуди колач Макош ретеш, једну од омиљених посластица Купусинаца. Ресторан Марина је једини у региону који нуди овај традиционални купусински колач са маком посетиоцима.

Нандор је, након неколико година рада у угоститељству као кувар и конобар, одлучио да започне свој посао и узме у закуп ресторан „Марина“ чија локација је туристички иделана, налази се у рукавцу Дунава. Да би додатно привукао туристе и посетиоце, Нандор се одлучио за традиционална, домаћа јела.

– Имам четири радника за сада и, наравно, ја сам ту од јутра до вечери док се посао не ухода. На менију су домаћа јела, ту је неизоставни роштиљ и рибљи специјалитети јер у ресторану поред Дунава мора за јело бити рибе. Веома смо добри у припремању ових јела, у што се наши гости могу уверити, каже Нандор Кратофил.

Добра јела прате и добри десерти, а Нандор је одлучио да својим гостима понуди један од најпознатијих домаћих слаткиша из Купусине: Mákos rétes (Макош ретеш). Најближи превод је пита са маком, мада Нандор каже да се не може тачно превести.

– У Купусини се макош служи на свадбама и сви га воле, ко год га проба одушевљен је, а како желим да се бавим традиционалним јелима дошао сам на идеју да га уведем у ресторански мени и одлично иде. Сем на ручак, људи долазе на кафу и макош, што нас радује, каже Нандор.

Угоститељ је колач заволео јер га је правила његова бака. Била је толико вешта да је овај колач израђивала за свадбе и продавала га. Данас га за Нандорове госте прави успешна млада Купусинка која је у селу већ позната по одличном макошу. 

Оно што га чини посебним је надев, колач је пун мака, али заиста обилато напуњен. Више је мака него теста. Специфично је што се мак не меље него се меша са шећером и батом ломи у дрвеним аванима, најчешће израђеним од дрвета трешње. Бат је тежак, а и посао ломљења мака захтева доста снаге па га у Купусини увек ломе мушки чланови домаћинства. Број удара има јаку симболику, тачно 365 пута колико има дана у години. Тек тада је смеса спремна за колач. Тесто се меси ручно и развлачи по столу да буде танко толико да, по причању, промаја може да га поцепа. Тако танко тесто се брзо суши па домаћица мора бити брза у справљању колача да не би радила са кртим тестом. У питу се додаје домаћи пекмез кога има свака кућа у Купусини и прављен је по сеоском рецепту, ништа из продавница. У колачу нема кварљивих састојака и може да траје и више од недељу дана, ако га укућани не поједу пре тога, каже шаљиво Нандор.

    Предузимљиви Купусинац се нада да ће колач Макош ритеш боље ићи од сладоледа, чак и у летњим данима, а за сада се његове наде остварују. Изузетна потражња колача потврдила је угоститељу да је направио прави потез увођењем традиционалног колача у мени који нуди укус домаће кухиње.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *