ШКОЛА ЈАХАЊА У АПАТИНУ – АТИЛА ХОМОЛКА ДРЖИ ШЕТЛАНДСКЕ МИНИ ПОНИЈЕ

APATIN DRUŠTVO SOMBOR VESTI

Апатинац Атила Хомолка живи у делу Апатина познатом по имену Калварија и у непосредној близини отворене простране зелене површине где држи шетландске мини пони коње.

Тренутно имам четири шетландска понија. Све је почело претпрошле године када сам кренуо да сину Виктору купим љубимца. Тада је био стар пет година и тражио је коња. Распитивали смо се шта би нама одговарало и пронашли шетландског понија. Од искуснијих коњара сазнали смо да када имаш кобилу треба да имаш и пастува. Па смо тако стигли до другог коња, а убрзо и до још једног пара. Сада имамо Видру, Вихора, Кингчема и Лепу. Прва кобила коју смо купили стара је шест година, а пастув две, док су у другом пару оба коња стара годину и по, кроз осмех прича Атила.

За своје коње направио је шталу и простор за боравак. Није требало дуго да идеја само држања коња прерасте у покретање школе јахања.

Деца у школи уче неке основе јахања као што је да се попну на коња, придржавају на њему, постављање седла, до самосталног јахања. Шетландски понији могу да понесу тежину до 50 килограма тако да школу похађају деца млађег узраста. Углавном нам долазе деца из Апатина. Нека долазе на рекреативно јахање, али има и оних који желе више да науче о коњима, каже Атила.

Нема велике разлике између држања обичног коња или понија, по речима Хомолке и један и други захтевају једнаку бригу. Ипак, њима су њихови понији више љубимци него посао, па пажње добијају у изобиљу.

Шетландски коњи добро подносе децу, мирни су и послушни, али као и за сваку другу животињу увек им треба прићи полако. Шетландски понији су изузетно издржљиви и у пару могу много да повуку. Имам пријатеља у Сомбору који држи касаче па сам пожелео да направим сулке за наше коње и испало је занимљиво. Добро их подносе, а деца уживају у вожњи. Фијакер који је направљен за њих седмогодишње дете може само да повуче, тако да за поније нису проблем, објаснио је Хомолка.

Атила ради на пољопривредном газдинству. Каже да држање коња није јефтино, али они то раде из љубави. Цене шетландских понија се крећу од 500 до 1.500 или чак 2.000 еура, у зависности од старости животиње, величине, боја које има на себи и сл. Најскупљи су тробојни. Хомолка каже да се цена углавном постиже договором између купца и продавца. Супруга Биљана је у почетку негодовала због упуштања у тако озбиљну авантуру као што је држање коња, али је данас велика подршка супругу. Часови понекад покрију трошкове искране за тај дан, али је више дана када морају сами да брину о потребама својих коња.

На пролеће очекујемо две принове, а Боже здравља, нека буду живи и здрави и видећемо шта ћемо, рекао је Атила не откривајући да ли ће их задржати или продати. Очигледно су му ови коњи толико прирасли срцу да не жели да унапред размишља шта ће с нова два.

Школа јахања је понедељком, средом и петком, од четири до шест после подне, или по договору. Час кошта 300 динара за 15 минута или 500 динара за пола сата јахања. За једно дете потребно је око десет часова да се навикне на коња и научи јахати. Број телефона Атиле Хомолке на који се могу јавити заинтересовани за школу јахања шетландског понија је: 064/ 0299695.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *