САВЕТИ ЗА ОДРЖАВАЊЕ АУТОМОБИЛА

APATIN SRBIJA VESTI ZANIMLJIVOSTI

Bозачка дозвола и кључ нису једино што вас чини власником аутомобила. Да би вас ваш четвороточкаш адекватно служио, морате служити и ви њега. Одржавање аутомобила је веома важан корак који сваки власник аутомобила мора да обавља редовно како би продужио животни век свог аутомобила и учинио да он све време изгледа као да је потпуно нов. Важно је да сваки возач редовно прати распоред одржавања аутомобила и да га никада не игнорише или одлаже, како би аутомобил увек био у стању да постигне најбоље перформансе.

Превентивно одржавање је најбоља ствар коју можете учинити како би ваш аутомобил имао дужи радни век и како бисте уштедели на свим каснијим поправкама. Редовно сервисирање је пожељно и због тога што увек можете знати када је потребно да промените уље, повећате притисак у пнеуматицима или обавите неке сличне поправке.

Откупљивање половних аутомобила и генерално тржиште половњака је у великом успону, па треба имати на уму да половна возила захтевају знатно више пажње и одржавања. Kако бисте адекватно водили рачуна о свом аутомбилу, пред вама је неколико савета за његово одржавање.

1 Проверите филтере у свом аутомобилу

Многи проблеми у аутомобилу настају због неисправних и запраљаних филтера за ваздух који се налазе у аутомобилу. Због тога би требало да мењате филтере на сваких 12 месеци или после 15.000 пређених километара. Kао и сваки други филтер, филтер ваздуха на вашем аутомобилу спречава улазак прљавштине, честица, прашине или других страних тела у мотор аутомобила. Очување мотора требало би да буде примарно, с обзиром на то да је то основни и најважнији део у сваком аутомобилу.

Запрљан или оштећен филтер ваздуха вишеструко лоше утиче на рад вашег аутомобила, а потпуно занемаривање може довести до већих кварова па самим тим и штете на вашем аутомобилу. Важан је и филтер уља, који може бити запрљан, а самим тим биће и запраљано уље, што отежава рад мотора. Замену филтера можете обавити у некој од аутомеханичарских радњи, а можете уштедети новац и заменити филтере ваздуха сами у својој гаражи.

2 Брините о течностима у возилу и притиску у пнеуматицима

Гуме и течности које се налазе у аутомобилу и омогућавају његово нормално функционисање су изузетно важне компоненте сваког аутомобила и свакако би требало обратити посебну пажњу на њих и редовно их контролисати.

Kада су у питању течности, најпре се мисли на моторно уље, расхладне течности и кочиону течност. Уље у мотору би требало контролисати на сваке две недеље и то тако што ћете проверавати стање и количину уља уз помоћ шипке за уље испод хаубе. Уколико је уље испод или на граници “мин” вредности на обележивачу, потребно је долити га.

Све остале течности проверавате тако што отворите одељке у којима се налазе наведене врсте течности. Kада су у питању гуме на аутомобилу, важно је да контролишете притисак у гумама и евентуално додатно надували пнеуматике уколико је то потребно. Недовољно надуване гуме утичу на повечану потрошњу бројних компоненти у аутомобилу, доводе до већег трошења горива, као и до целокупног замора мотора и аутомобила.

3 Брините о акумулатору

Kако не бисте дошли у ситуацију да вас изда акумулатор и да не можете да стартујете свој аутомобил, важно је да одвојите мало времена и посветите се бризи о акумулатору. Најпрактичније је да на сваком малом сервису проверите и стање акумулатора. Оно се проверава посебним уређајем који очитава капацитет батерије.

Уколико сервис обављате сами и немате уређај за проверу стања батерије, онда имајте на уму да се у многим продавницама акумулатора може брзо и лако проверити стање овог дела возила. Kада је реч о радном веку акумулатора, то зависи од многих фактора – јачине акумулатора и начина експлоатације, али треба знати да после пет-шест година акумулатор улази у дубоку старост и требало би размишљати о његовом мењању.

4 Обратите пажњу на кочнице аутомобила

После сваких 10.000 километара или једном годишње потребно је проверити и стање кочница. Kочнице су најважнији сигурносни део на возилу. Сви делови система за кочење у возилу не троше се истовремено, а осим тога, може вам се догодити да пређете хиљаде километара са неисправним кочницама.

Један од начина на које можете проверити стање кочница (осим, наравно, редовним одласком код аутомеханичара) јесте тај да при брзини од 30-ак км/х нагло притиснете кочницу. На путу на којем то чините не сме бити саобраћаја, а пут мора бити сув и асфалтиран. Уколико кочница “хвата” на 5 цм (или мање) од пода, могуће је да су истрошене облоге или можда има премало уља за кочнице. Осећај меког захвата на папучици кочнице такође је знак проблема у систему за кочење.

Ове ствари које можете и сами проверити на аутомобилу ствар су ваше добре воље, а треба вам само мало времена и морате бити спремни на то да ћете запрљати руке. Чак и ако ово не желите да радите сами, познавање проблема омогућиће вам да о њему на прави начин поразговарате са аутомеханичарем који ће решити сваки проблем.

Одржавање аутомобила је веома важно како бисте увек од свог возила могли да очекујете врхунске перформансе и како бисте избегли свако потенцијално непријатно искуство на путу. За сваку непредвиђену ситуацију, увек можете контактирати АМСС и затражити помоћ на путу, а нема сумње да ће таквих ситуација сигурно бити мање уколико редовно одржавате свој аутомобил.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *