Subotička prosvetna radnica, prof. Dijana Uherek Stevanović, inače autorka do sada devet knjiga poezije, pokrenula je krajem ove zime nesvakidašnju ideju inicirajući Prvu Međunarodnu umetničku olimpijadu. Raniji susreti i razvoj saradnje sa članovima somborskog Udruženja Podium, organizatorom događaja, bili su povod da ova ambiciozna žena u borbi za trajanjem umetničko-kulturnih vrednosti, odabere baš Sombor kao prvi grad odakle će sa svojim kolegama i saradnicima zaigrati na olimpijskim igrama umetnika. Tako je minulog ponedeljka, 14. marta, u toploj atmosferi Doma penzionera startovala ova važna manifestacija a zašto baš tog dana?
– Jednostavno zato, što smo želeli da umetnička Olimpijada počne baš na dan rođenja omiljenog vojvođanskog pesnika Miroslava Mike Antića koji je mnogima od nas ostao uzor – otkriva tajnu Dijana. – Hvala našim domaćinima u Somboru i Gerontološkom centru na lepom ambijentu u kojem smo promovisali knjigu “Crveno slovo Srbija” Sime Golubovića što se pretvorilo u pravo umetničko poetsko veče. Program su vodili Siniša Stričević i Dijana Uherek Stevanović, inače predsednica Udruženja balkanskih umetnika. O knjizi i autoru govorio je David Kecman Dako. Gosti su bili: Stevan Smuđa, čija su inserti nove knjige pročitani u najavi, Marija Marki, koja je deo svojih pesama pročitala i na mađarskom, takođe gosti umetnici sa Palića i Subotice, somborska pesnikinja i aforističarka Dušanka Milatović, a značajnim uspehom organizatori smatraju što se pojavilo jedno novo ime, talentovani Somborac rodom iz Pljevalja Miloje Tomić koji je prvi put čitao javno svoje stihove i upisao se u ovaj zajednički vrednosni kulturni milje.
Raznovrsno veče bilo je upotpunjeno otvaranjem izložbe slika autora Sime Golubovića kao i rukotvorina Marie Marki. Predstavljena je i elektronska knjiga Zašto volim školu “Miroslav Antić” – Palić, koju su priredili učenici ove škole, nagrađeni na literarno – likovnom konkursu. Promocija je održana putem interneta.
– Olimpijadu sam pokrenula uz pomoć svih onih entuzijasta i zaljubljenika u umetnost, sličnih meni – rekla je raspoložena Dijana Uherek Stevanović. – Eto, uspevamo za sada bez dinara podrške, pa se domišljamo i iz svog džepnog budžeta dopunjujemo. Hvala svim sponzorima koji su nam obezbedili prostor za ove i naredne umetničke događaje, koje planiramo simbolično „izvući“ do 1. aprila, Dana šale i to baš u ovoj – olimpijskoj, 2016. godini pa da uz sportiste i mi umetnici pokažemo šta možemo i znamo.
Složiše se svi prisutni na somborskom skupu, ovo su pravi, autentični i izvorni načini da misionari kulture korak po korak, savladavaju stazu kojom se lepše korača. U najezdi rijaliti „šou programa“ i tabloidne štampe, kultura će ipak pobediti, optimistički poručuju. Posle Sombora pa Subotice (gde je Olimpijada umetnika nastavljena juče), ovaj zanimljivi karavan nosilaca lepe reči, ali i drugih vidova umetnosti, nastaviće svoju misiju kako planiraju odlučno i u drugim krajevima regiona – bivše države, kao i drugde u inostranstvu.
S. S.