ОСАМ МЕСТА КОЈЕ НЕ МОЖЕ ДА ПОСЕТИ БАШ СВАКО

ZANIMLJIVOSTI

Постоје места на нашој планети која нису доступна баш свакоме, а нека од њих не бисте ни пожелели да посетите. Као што је недавно доказала трагична смрт мисионара који се оглушио о упозорења и посетио племе на острву Сентинелу, неке забране заиста постоје с добрим разлогом.

На овим местима посетиоци нису пожељни јер су опасна, превише угрожена или једноставно превише посебна да би била доступна било коме.

1. Вулкан Хеард, Аустралија

Овај вулкан налази се на острву смештеном на пола пута између Антарктика и Мадагаскара, а спада под аустралијску територију. На њему се налази 41 глечер, а вулкан је активан од 2000. године кад су научници уочили ток лаве дуг чак два километра. Осим вулкана, проблем су и изразито лоше временске прилике, због којих се острву може приступити само две недеље у години.

2. Острво змија, Бразил

Острво Кеимада Гранде, познатије као Острво змија, налази се око 32 километра удаљено од обале Сао Паола. Иако има само пола квадратног километра, на њему се налази од 2.000 до 4.000 златних змија чији је отров један од најсмртоноснијих на свету. Угризе ли вас ова змија, умрећете за мање од сат времена, а отров јој је толико снажан да топи људско месо. Бразилска влада строго је забранила посете овом острву, а изузетак су једино научници.

3. Пећина Ласко, Француска

У комплексу пећина које се налазе у северозападној Француској налазе се неки од најпознатијих цртежа на свету, а верује се да су старији од 17.000 година. Приступ пећинама је забрањен од 2008. након што су се комплексом прошириле гљивице.

4. Ватикански тајни архиви, Ватикан

Дубоко испод Ватиканских улица налазе се архиви у којима су сачувани вредни документи попут Микеланђелових писама, писма шкотске краљице Мери написаног док је чекала погубљење, историјских докумената Свете столице од којих неки датирају још из осмог века. Архиви су у власништву Папе, а приступ је забрањен свима осим малом броју људи који их одржавају и научника с најпрестижнијих факултета и истраживачких института који пре него што им се допусти улазак морају да прођу ригорозне провере.

5. Гробнице Исе, Јапан

Комплекс од 125 гробница посвећен је богињу Аматерасу-Омиками. Иако се верује да гробнице датирају из трећег века, њени делови се премештају сваких 20 година. Последњи пут је то учињено 2013. године. У комплекс смеју да уђу само највиши свештеници који морају бити чланови јапанске царске породице, а споља се могу видети само ограде и кровови.

6. Област 51, Невада

Ово је база америчког Ратног ваздухопловства у северној Невади у коју приступ имају само тајне службе и војно особље с посебним одобрењем. Дуго се веровало да се на том подручју тестирају авиони и оружје, а теоретичари завере сматрају да овде америчка влада чува доказе о посетама ванземаљаца. Изнад ове базе заштићен је и ваздушни простор па је забрањено прелетати је.

7. Гробница Ћин Ши Хуанга, Кина

Дубоко у планинама средишње Кине налази се комплекс гробница првог кинеског цара Ћин Ши Хуанга који је умро 210. године пре нове ере. Гробница је откривена 1974, а у њој је пронађено 2.000 уникатних фигура. Верује се да се у гробници укупно налази 8.000 фигура, као и да кинеска влада због поштовања верских ритуала никад неће допустити комплетно ископавање. Туристима је допуштено да виде само мали део док ће главна гробница вероватно заувек остати затворена.

8. Трезор семена на Свалбарду, Норвешка

Свалбард Глобал Сеед Ваулт је поџемни трезор у којем се чува око 840.000 узорака од чак 4.000 врсти семенки из целог света. Налази се на норвешком острву Спитзберген, хиљаду километара удаљеном од Северног пола. Саграђен је како би у случају глобалне катастрофе, могла да се очува разноврсност усева. Смештен је 120 метара дубоко унутар планине, а улаз је допуштен само радницима и владиним организацијама које складиште семенке и они могу да приступе искључиво свом семењу.

Аутор: Index.hr

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *