ОДРЖАНА ТРИБИНА „ПОДРЖИМО И УЈЕДИНИМО РАЗЛИЧИТОСТИ“

APATIN DRUŠTVO VESTI

Поводом 2. априла, Светског дана аутизма који се у Србији обележава последњих 15 година, Удружење грађана „За Апатин“, Удружење доброчинитеља „Мали принц“ и Школа за основно и средње образовање са домом „Вук Караџић“ Сомбор, организовали су трибину под називом „Подржимо и ујединимо различитости“, у апатинској библиотеци „Миодраг Борисављевић“, а УГ „За Апатин“ је реализатор самог пројекта.

Трибини су присуствовали и чланови Удружења за подршку особама са аутизмом „Маслачак“ Сомбор.

Догађај је отворила директорка Народне библиотеке Сања Шијан и члан Удружења грађана „За Апатин“, која је у свом уводном обраћању истакла да је добро што о овој теми присутни могу да разговарају и као чланови удружења, али и као представници образовања, те да размотре све предности и недостатке које, по њеним речима, спектар аутизма носи са собом.

О теми су говорили родитељ и председник Удружења „Мали принц“ – Александра Марић, логопед и специјалиста ране интервенције у детињству – Уна Младеновић и дипломирани дефектолог олигофренолог – Ђурашин Керкез.

Александра Марић је о свом „сусрету“ са аутизмом говорила првенствено из угла родитеља, наглашавајући колико је битно рано откривање.

-Мајка сам троје деце и председник Удружења доброчинитеља „Мали принц“ из Апатина. Код сина, 11 година старог, је дијагностификована епилепсија и аутизам. Вељко је рођен као здрава беба, први проблеми су се јавили већ када је био у узрасту бебе од два месеца, честе упале уха, упале плућа… Први проблем који је указивао на спектар аутизма, приметили смо негде пре његовог првог рођендана, јавили су се тикови и још неки знаци, на које смо упозорили педијатра, са осамнаест месеци Вељка смо одвели код психијатра, који је потврдио неке наше сумње. Тада су се дешавали и додатни проблеми, наш син је добио и епилепсију, смењивале су се углавном погрешне дијагнозе. Цела породица је тешко прихватала сазнање да нешто није у реду, прошли смо разне фазе, од туговања до неприхватања, рекла је Александра, присетивши се суочавања са истином која је за сваког родитеља изузетно тешка, али је ова јака жена споменула и ону лепшу страну.

-Прихватање је дошло уз помоћ родитеља старије деце, који су били суочени са сличним проблемима, бескрајно сам захвална Удружењу грађана „Маслачак“ из Сомбора, они су и били негде подстрек да оснујемо Удружење доброчинитеља „Мали принц“ Апатин и олакшамо и деци и родитељима функционисање. Од тог неког Вељковог раног доба, кренула је борба, логопед, дефектолог, психолог…

Борба свакако још увек траје. Ове храбре жене и мушкарци, не одустају од борбе да својој деци обезбеде нормално функционисање у друштву.

Дипломирани дефектолог олигофренолог, запослен на позицији координатора ресорног центра при школи за основно и средње образовање са домом ученика у Сомбору, Ђурашин Керкез у изјави за радио „Дунав“ је између осталог рекао.

-Школа се бави образовањем деце са сметњама у развоју, у нашој установи и у другим школама за децу атипичног развоја.

Керкез је у разговору истакао колико је битно за децу која имају сметње у развоју или имају дијагнозу спектар аутизма да буду укључена у друштво и да се ради на њиховом образовању, што неких ранијих година, поготово у прошлом веку, није био обичај.

Керкез је за радио “Дунав” најавио да ће Школа за основно и средње образовање са домом “Вук Караџић” Сомбор ускоро увести неке новине у свом раду, када су у питању деца са потешкоћама у развоју.

-Новина код нас у школи у сарадњи са Удружењем „Маслачак“ Сомбор за помоћ особама са аутизмом, је отварање медицинске собе чија сврха ће бити смањивање стреса деце са сметњама у развоју приликом различитих лекарских интервенција. Током посете лекару, код ове деце је присутан висок ниво стреса и анксиозности, истакао је Ђурашин Керкез и рекао да је идеја да се код деце са сметњама у развоју ниво стреса смањи на најмању могућу меру.

Осим медицинске собе, у овој образовној установи ускоро би требало да се „отвори“ и телефонска линија за кризна стања, открио је Керкез за радио „Дунав“.

-Један део развојног плана који ће заживети следеће школске године, јесте и телефонска веза за кризна стања код родитеља деце са сметњама у развоју. Родитељи ове деце ће моћи да позову број за кризне ситуације и разговарају са стручним лицима, код нас у установи тај сервис ће имати назив „са дефектологом на вези“, помоћ ће пружати дефектолози који ће давати саветодавне третмане родитељима деце са сметњама у развоју у кризним временима или у ситуацијама где новонастали проблем представља потешкоће самој породици и у образовању и уопштено у животу, сазнали смо од Ђурашина Керкеза.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *