ТРЕЋИ ПАКЕТ ПОМОЋИ- ПРВА ИСПЛАТА ПОЛОВИНЕ МИНИМАЛЦА 8. АПРИЛА

APATIN EKONOMIJA SOMBOR SRBIJA VESTI

Влада Србије усвојила је данас трећи пакет мера помоћи грађанима и привреди који ће помоћи да се смање негативне последице вируса корона, да људи сачувају радна места, да привреда не изгуби „кисеоник”, али и да грађани преживе ова тешка времена, изјавила је данас премијерка Ана Брнабић.

На представљају трећег пакета мера помоћи, Брнабић је истакла да је држава на том пакету мера почела да ради још крајем 2020. године и да је вредан 249 милијарди динара.

Истакла је да је нови пакет био потребан јер је било очигледно да ће се криза изазвана пандемијом наставити и у овој години.

Брнабић је навела да су претходна два пакета била од велике помоћи да привреда „преживи” овај тежак период, који је у економском смислу, истиче, најтежи од Другог светског рата.

Премијерка је истакла да се држава борила на два фронта – здравственом и привредном.

Подсетила је да је она водила здравствени Кризни штаб, док је председник Александар Вучић водио економски Кризни штаб и захвалила му се што је учествовао у креирању сва три пакета мера помоћи.

„Србија је на оба фронта успела да оствари феноменалне резултате. Данас читав свет говори о Србији као моделу у борби против коронавируса и надам се да ће се за неколико месеци говорити о привредном успеху Србије, као што се сада говори о успеху наше земље у вакцинацији”, нагласила је Брнабић.

Она је навела око седам резултата који су, истиче, резултат остварења свега што је држава постигла кроз претходна два пакета подршке.

Истакла је да је Србија прошле године имала пад БДП-а од само један одсто, што је, подсећа, био најбољи економски резултат у Европи.

„Међутим, ти резултати нису само у БДП-у. Током 2020. године, када је читава светска привреда трпела, наша индустријска производња је била за 0,4 одсто већа него у 2019. години”, указала је Брнабић.

Истакла је и да је прошле године регистровано за 50.500 више запослених.

Брнабић је навела и да је током 2020. порастао и извоз и да је износио 17,5 милијарди евра, док је у 2019. години био 17,1 милијарду евра.

„Плате и пензије су наставиле да расту. Последњи податак је да је просечна плата у новембру била 518 евра. Инфлација је остала стабилна и износи 1,6 одсто. Такође, јавни дуг је под контролом, што је необичајено за ову годину, када су најуспешније економије имале значајно повећање јавног дуга, код нас је и даље испод 60 одсто, то јест 56,8 одсто БДП”, рекла је Брнабић.

Истиче да два пакета показују да су била успешна и добро осмишљена, али и да је наша привреда била „жилава”.

Брнабић је навела и да су страни инвеститори наставили да улажу у нашу земљу и да запошљавају, али и да производе и извозе.

„Србија је показала да је јака и стабилна држава и да и грађани и привреда могу на њу да рачунају у најтежим тренуцима”, истакла је Брнабић, преноси Танјуг.

Каже да трећи пакет мера подршке треба да настави у том правцу, односно поново држава даје подршку не само привреди, већ и пунолетним грађанима, а посебно пензионерима.

Мали: Прва исплата половине минималца у трећем пакету 8. априла

Прва исплата 50 одсто минималне зараде за предузетнике, микро мала и средња предузећа предвиђена трећим пакетом мера подршке очекује се 8. априла, рекао је данас министар финансија Синиша Мали.

Он је на конференцији за новинаре са премијерком Аном Брнабић, на којој је представљен трећи пакет помоћи привреди и грађанима, рекао да је новим пакетом предвиђено три исплате половине минималца за март, април и мај.

Пријава послодаваца који намеравају да користе ту подршку коју даје државе, наводи Мали, биће једноставна и почеће од 1. марта на сајту Пореске управе.

„Пријава послодаваца је једноставна, уз ограничење за све оне који прихвате помоћ, а то је да не смеју да отпусте више од 10 одсто запослених након три месеца од исплате последњег минималца и да исплаћују дивиденде”, рекао је Мали.

У трећи пакет подршке укључена су, каже Мали, за разлику до претходна два пакета, велика предузећа, јер и она након годину дана пандемије трпе последице, што је додатних 300.000 запослених који могу да користе помоћ.

Мали је нагласио и да су у трећем пакету индентификовани најугроженији сектор, тако да сектор угоститељства и туризма може да рачуна на још један пуни минималац.

„Април, мај, јун по 50 одсто и у јулу ћемо исплатити пун минималац за овај сектор који сматрамо најугроженијим”, каже Мали.

Ту су, наводи, још две секторске мере – за све градске хотеле, које укључују помоћ која је пружена и прошлим пакетом, а то је 350 евра по лежају и 150 евра по соби, а за сектор аутобуских превозника по 600 евра за сваки аутобус.

Очекује се, каже Мали, за око 10 дана да Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре распише јавни позив за аутобуске превознике.

„Већ од априла очекујем и прве исплате и за овај угрожени сектор”, каже Мали.

Трећи пакет, наводи министар, предвиђа две гарантне шеме, модел за који Мали каже да је и претходном пакету обезбедио опстанак великог броја микро, малих и средњих предузећа.

„У разговору са банкама изаћи ћемо са додатних 500 милиона евра за најугроженија предузећа. Држава ће више да гарантује банкама како би преузеле ризик за предузећа која су највише угрожена”, рекао је Мали, преноси Танјуг.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *