РОДИТЕЉСКА ОДГОВОРНОСТ- КО ЋЕ ПЛАТИТИ ШТЕТУ НА ИГРАЛИШТУ?

APATIN HRONIKA VESTI

Протеклог викенда, група за сада неидентификованих младића починила је вандалски чин на дечијем игралишту у блоку 112 у Апатину, када су ударајући ногама ломили ограду овог простора намењеног најмлађима. Ово, нажалост, није први пут да се уништава опрема на дечијим игралиштима, а штета која се наноси државној имовини на крају пада на терет свих грађана општине.

Захваљујући камерама постављеним на овом игралишту, већ су прикупљене корисне информације које ће помоћи у идентификацији починилаца. Против четири непозната лица поднете су кривичне пријаве због уништавања и оштећења туђе имовине, у овом случају јавне, државне имовине.

Док се очекује идентификација извршилаца, поставља се питање старосне доби ових вандала, а уколико је реч о малолетницима, одговорност за њихове поступке делом пада и на њихове родитеље.

Према Закону о облигационим односима, родитељи су дужни да одговарају за штету коју њихово малолетно дете проузрокује другом лицу. Ова одговорност зависи од старосне доби детета, његове способности за расуђивање, као и од тога да ли родитељи могу доказати да су испунили своју обавезу васпитања и надзора. За малолетнике до седме године живота, одговорност је искључиво на родитељима, док код старије деце, посебно ако имају способност расуђивања, одговорност може бити солидарна, што значи да за штету одговарају и родитељи и дете.

У случају када дете изазове штету, родитељи могу бити ослобођени одговорности само ако докажу да је штета настала без њихове кривице, односно ако постоји виша сила или околности које нису могли предвидети и спречити. У противном, солидарна одговорност остаје на оба родитеља.

Створено да издржи све временске услове, али не и хулигане у покушају одрастања

Дечије игралиште у Апатину, отворено 2022. године, једно је од три највећа у Војводини и брзо је постало омиљено место за игру малишана, али и честа мета вандала. Изграђено од постојаних материјала, попут ламинираног дрвета, инокса и отпорних боја, ово игралиште дизајнирано је да издржи све временске услове, али не и хулигане у покушају одрастања. Пројекат је реализован захваљујући домаћим извођачима и пројектантима, уз подршку швајцарског програма „Реформа пореза на имовину,“ са улагањем од 150.000 швајцарских франака.