На основу података које је Радио Дунаву доставила Полицијска управа Сомбор, објављујемо анализу возног парка на територији Западнобачког управног округа, који обухвата општине Апатин, Кула, Оџаци и град Сомбор. Подаци се односе на број, структуру и старост регистрованих путничких возила у нашем округу, који до сада нису били познати јавности.
Према овим подацима, закључно са 12. мајем 2025. године, у нашем округу регистровано је укупно 66.232 путничка возила, што чини приближно 10,59 одсто укупног броја регистрованих возила у Војводини, која по подацима Завода за статистику броји 625.625 аутомобила.
У односу на укупан број возила у Србији – 2.476.419, возни парк Западнобачког округа учествује са 2,67 одсто. За поређење, само у Београду регистровано је 714.995 возила, што чини скоро 28,9 одсто укупног броја путничких аутомобила у земљи.

Иако је некада била симбол домаће ауто-индустрије и убедљиво најзаступљенија марка на домаћем тржишту, „Застава“ данас представља тек сенку некадашње доминације. У Западнобачком округу данас је регистровано свега 2.361 возило ове марке, што чини нешто више од 3,5 одсто укупног броја возила и довољно мало да се не нађе ни међу првих пет најзаступљенијих марки.
Највећи број возила у нашем округу носи ознаку „Опел“, што је у супротности са ситуацијом на нивоу Србије, где „Фолксваген“ има благу предност као најзаступљенија марка. Један од разлога за доминацију „Опела“ на територији Западнобачког округа вероватно је и дугогодишње присуство званичног заступника те марке – компаније „Тотал“, која је више од деценије имала свој ауто-салон у Сомбору.
Просечна старост возила на територији Западнобачког управног округа износи 17,7 година, што је нешто изнад републичког просека од око 17 година. То је знатно више у поређењу са Европском унијом, где је просечна старост возила око 12 година. Најмлађи возни парк је у Београду са просечних 13,3 године, док је у већини других делова Србије тај просек између 15 и 20 година, што потврђује да Србија и даље вози значајно старија возила у поређењу са европским стандардима.

Када је реч о боји возила, сива је далеко најзаступљенија боја у ЗБО, узета у обзир у свим својим варијацијама, са укупно 25.024 возила, односно 40,15 одсто од укупног броја. Следе плава са 10.643, црна са 10.220, бела са 8.597 и црвена са 7.849 регистрованих возила. Металик нијансе, попут сиве, плаве и црвене, доминирају у укупној слици, док су боје попут браон, зелене, жуте и љубичасте знатно мање заступљене. Најређе су забележене боје као што су 5D браон, 6E сива и 2F плава тамна-тегет, свака са по једним регистрованим примерком.
Према врсти горива, најзаступљенији су аутомобили са дизел моторима, којих има 34.109 у свим варијацијама – укључујући класичан дизел, евро дизел и комбиноване погоне са електромотором или ТНГ. Бензинских мотора има 25.153, укључујући све варијације са ТНГ, КПГ, гасом, етанолом и електропогоном.
Хибридна возила која користе комбинацију бензина или дизела са електромотором броје 390 јединица у округу, док је чисто електричних возила регистровано само 41. Упркос убрзаном расту хибридних и електричних возила у Србији – где је број хибрида средином 2023. године износио око 14.000, а електричних возила почетком 2024. достигао 3.441 – на територији нашег округа тај тренд тек почиње да се појављује.
Такође, подаци указују да на подручју Западнобачког округа доминирају аутомобили са погонским агрегатом запремине између 1400 и 1999 кубних центиметара, што је у складу са најчешћим изборима возача у Србији и одговара профилу возила која су и даље приступачна, економична и дуготрајна у условима домаћег тржишта. Овај избор често је мотивисан и финансијским разлозима, с обзиром на то да се цена регистрације у Србији знатно повећава за возила са моторима већим од 2000 кубика, што додатно подстиче власнике да се определе за моделе мање запремине.