ДАН МУЗЕЈА БИЋЕ ОБЕЛЕЖЕН У НЕДЕЉУ

KULTURA SOMBOR SRBIJA VESTI

У недељу 18. маја Градски музеј у Сомбору обележиће пригодним програмом Међународни дан музеја чија је тема ове године “Будућност музеја у времену брзих промена”.

НОСАЧИ ЗВУКА и где су отишли запитали су се у сомборском градском музеју.

-У недељу, 18. маја, у Градском музеју Сомбор освежићемо вам сећање на време када су носачи звука били неопходни за уживање у музици. Када сте стајали у реду у Робној кући нестрпљиво ишчекујучи да након куповине одмотате омот и код куће укључите најновију плочу/аудио касету /цд ваших омиљених извођача.
На питање где су отишли носачи звука један могући одговор који дајемо је да су у меморији, било она посматрана као меморија мобилних телефона или као наше памћење, (под)сећање на одређене музичке композиције. Свакако су „негде у ваздуху“, али су нашле пут и стигле до музејских збирки, у ово време када су нам нове композиције и музички албуми доступни преко Спотифај и сличних апликација и пуштамо их и кроз неколико, не више ни кликова, већ притисака прстом на телефон. Млађе генерације готово да не познају појам носача звука нити знају чему су они некада служили.

Део сталне поставке Градског музеја Сомбор обогаћен је колекцијом џез ЦД-ова које је добио на поклон од др Зорец Борислава, родом из Сомбора. Џез музика има богату и разнолику историју која сеже до почетка 20. века. Настао је у Сједињеним Државама, првенствено у Њу Орлеансу, као спој афричке и европске музичке традиције. Џез је брзо еволуирао и проширио се широм света, постајући један од најпопуларнијих и најутицајнијих музичких жанрова. Међу најпознатијим џез музичарима били су: Лоуис Армстронг (1901-1971), Мајлс Дејвис (1926-1991), Џон Колтрејн (1926-1967), чији су таленти обликовали џез музику и оставили траг у њеној богатој историји а управо њихове
ЦД-ове наш музеј поседује у својој колекцији.

Након “Чајанке са пријатељима музеја” уз слушање грамофонских плоча, кроз програм “Музеј у мом дому” наши гости, грађани-кустоси, изложиће своје ЦД плејере, касетофоне, грамофоне и припадајуће носаче звука – грамофонске плоче, аудио касете и ЦД-ове. Верујемо да ће младима након тога постати јасно како су ти уређаји радили, а да ће оне нешто старије специфичан звук са сваког од поменутих музичких уређаја вратити у нека прошла времена.

Крај вечери обележиће наш нови програм “Музички времеплов”, у склопу којег ћемо направити паралелу између репродукованог звука са различитих носача звука који су у прошлости одредили трендове слушања музике. Први комерцијални фонограм био је цилиндар, али прва грамофонска плоча намењена тржишту објављена је 1890-их у
Сједињеним америчким државама. Касета се уводи 1963. године када Филипс лансира прву аудио касету са звучним записом, док први комерцијални ЦД излази 1982. године.
Еволуција носача звука – од плоче, преко касете и ЦД-а, до дигиталних фајлова и стриминга – условила је и промене у продукцији, дистрибуцији и слушању музике. На самом крају, придружиће нам се гости изненађења.

Видимо се у Музеју на Међународни дан музеја – 18. мај. Добро нам дошли, поручили су из Градског музеја у Сомбору.

ПРОГРАМ:

Потрага за музејским благом – од 11 до 13 часова – стална поставка музеја

Чајанка са пријатељима музеја – 17 часова – двориште музеја (у случају кише, изложбени простор у приземљу музеја)