Учитељи и наставници запослени у апатинским школама, окупљени у Форум просветних радника општине Апатин, данас су се окупили испред зграде општине. Овај скуп имао је за циљ да пружи подршку студентима у њиховим захтевима, да ода почаст трагично настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду и да укаже на проблеме који погађају систем школства. У име дела колектива Гимназије и стручне школе „Никола Тесла“, присутнима се обратила професорка социологије Јелисавета Шипић која је истакла да се просветни радници залажу за систем образовања и васпитања који ће представљати темељ боље будућности, а затим је упутила низ питања надлежним органима.
Изразила је сумње у могућност да једно четрнаестогодишње дете може да савлада обимне наставне садржаје, посебно имајући у виду да у првом разреду гимназије има чак седамнаест предмета. Поставила је питање зашто ученици користе уџбенике страних издавача и зашто није успостављена национална издавачка кућа која би обезбедила једнаке услове образовања, како би се ускладило са Уставом Републике Србије који предвиђа бесплатно образовање, те поставила питање зашто родитељи и даље морају да плаћају уџбенике, као и зашто ученици средњих стручних школа не добијају адекватну литературу за своје предмете. У наставку, професорка Шипић је указала на нејасноће које окружују реформу гимназије из 2018. године. Иако је полагање државне матуре предвиђено, још увек није дефинисано који предмети ће бити укључени, какви ће бити садржаји и исходи полагања и када ће овај систем заживети у пракси. Такође, она је нагласила да васпитање деце и младих треба да буде засновано на природним законима и у духу традиције и вредности нашег народа, а не да се уводе стране агенде кроз обавезни џендеризам у школама.
Професорка Шипић је истовремено нагласила одговорност наставника за чување безбедности и личних података ученика, осуђујући увођење програма „Здравитас“ који подразумева биолошка, антропометријска, моторичка, физиолошка и друга мерења, без одговарајуће сагласности наставника и родитеља. Такође је поставила питања у вези са безбедносним протоколима при увођењу електронског дневника, тражећи појашњење о томе да ли су стране компаније власници софтвера и да ли се подаци ученика чувају на серверима у иностранству.
Нагласила је и проблематичност увођења онлајн учења као нормативног облика наставе, истичући да овај облик није праћен довољном педагошком и психолошком анализом, те да је неопходно преусмерити пажњу на уклањање свих мањкавости пре даље примене. На крају, поставила је питање везано за увођење вештачке интелигенције у наставу, сумињући да овај корак може да буде више индоктринација него стварна иновација.
Професорка Шипић је завршила свој говор са уверењем да сви желимо да деца и млади имају право на слободан развој, слободу мишљења и изражавања, што сваком појединцу гарантује Устав Републике Србије.