НЕМАЦ ПЛИВА ДО ЦРНОГ МОРА, ПОРЕД АПАТИНА ПРОЛАЗИ 19. МАЈА

APATIN DRUŠTVO SOMBOR SRBIJA VESTI

ПРОФЕСОР АНДРЕАС ФАТ ПРЕПЛИВАЋЕ 2700 КМ ЗА ЧИСТИЈИ ДУНАВ

Немачки научник Андреас Фат, професор хемије на Универзитету у Фуртвангену, екстремни је пливач који је започео своју највећу кампању до сада: пливаће 2700 километара Дунавом. Циљ му је да прикупља узорке квалитета воде и скрене пажњу на токсине и микропластику који се налазе у воденој жили број један Европе, како он зове реку Дунав.

Педесетседмогодишњи Фат је подухват испланирао у време обележавања Светског дана вода. Експедиција креће 19. априла узимањем узорака воде у Фуртвангену, док ће Фат пливање започети дан касније код Сингмарингена. Тек од тог дела Дунава могуће је реализовати дневне етапе од осам сати пливања у којима ће, зависно од услова, прелазити од 30 до 70 километара. За медије је рекао да пливање од осам сати није забавно, али да ниједан напор није превелик за чисту воду.

Ово није први овакав подухват професора Фата. Године 2014. пливао је Рајном, а 2017. реком Тенеси и добио надимак „плутајући професор“. Разлог што је изабрао Дунав лежи у чињеници да ова река која протиче кроз десет земаља од Шварцвалда до ушћа, према студијама дневно у Црно море донесе четири тоне микропластике, односно, пластичног отпада. Фат је објавио низ чланака о контаминацији пластичним микрочестицама и каже да је само питање времена када ће нам се она из Дунава почети враћати на тањире путем ихране, у речним и морским рибама, и тако угрозити људско здравље. Професор наглашава да је вода најдрагоценији зајам природе и чишћење од пластичног отпада и спречавање његовог бацања у воде на Земљи је од кључног значаја да тај зајам траје још дуго.

Узорке воде ће узети више пута током путовања, а и на оделу које носи има мембрану која бележи загађеност и указује на постојање микропластике у води. Фат ће у воду ући на 60 места а његов тим ће у мобилној лабораторији Удружења за заштиту дивљих животиња (АПВ) одмах анализирати узете узорке. На рути су и три места у Србији: Бачки Моноштор који је научник узео као средину Дунава, Нови Сад и Београд. Према плану у Бачком Моноштору ће бити 18. маја, док ће 21. маја узети узорак у суседној Хрватској, у Вуковару. Након тога су на реду Нови Сад и Београд.

Еколози ће на својој рути организовати предавања младима из подунавских земаља. О експедицији ће бити снимљен и документарни филм, а планиране су и активности као што су чишћење обале, пливање и веслање са професором.

Рута га води и кроз Украјину где ће се до тада знати да ли ће и туда моћи да плива. Због безбедности га чланови тима прате бродом и кануом, а тамо где се не може пливати Дунавом, он ће проћи обалом пешке или бициклом.

М.В

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *