АПАТИН СПРЕМАН ЗА ЈУБИЛАРНИ ПЕТИ МЕЂУНАРОДНИ ФЕСТИВАЛ

APATIN DRUŠTVO SOMBOR VESTI

Док се у Апатину приводе крају припреме за јубиларни пети Међународни фестивал ракије, један од најважнијих корака је већ у току, оцењивање пристиглих узорака. Тим поводом разговарали смо са Жељком Влатковићем, председником Удружења „Чувари традиције“, који већ годинама са својим сарадницима успешно води ову манифестацију.

Какав је одзив произвођача ове године?

Ове године смо пријатно изненађени бројем пријављених. Имамо чак 393 учесника, што је највише до сада. Пристигло је укупно 820 узорака ракија, што ову манифестацију чини једном од највећих у региону. Посебно нас радује што имамо учеснике из 13 различитих земаља, укључујући и један узорак чак из Аустралије, што говори о томе колики реноме овај фестивал има ван граница Србије.

Из којих земаља стижу узорци и ко је најбројнији?

Највише узорака стигло је из Босне и Херцеговине и Републике Српске, укупно 88. Имамо и учеснике из Хрватске, Словеније, Мађарске, Румуније, Словачке, Бугарске, Северне Македоније, Црне Горе, као и из Италије, која се први пут ове године појављује са једним узорком. Из Румуније, на пример, имамо девет узорака, што је значајан напредак у односу на раније године.

Која врста ракије је најзаступљенија?

Шљивовица је убедљиво најзаступљенија, што и није изненађење с обзиром на традицију у Србији и овим просторима. Од 820 узорака, преко 250 је произведено од шљиве. Само у категорији жуте шљиве старости од 0 до 3 године имамо 111 узорака. Шљива је наша препознатљива воћка, и у производњи ракије она држи примат и по квалитету и по количини.

Колико ће трајати процес оцењивања и ко чини комисију?

Оцењивање ће трајати четири дана. Две комисије по три члана свакодневно ће дегустирати и оцењивати између 80 и 100 узорака. Председник комисије је проф. др Нинослав Никићевић, једно од најзначајнијих имена у области технологије пића. Остали чланови су такође признати стручњаци: проф. др Веле Тешевић са Хемијског факултета, Бранко Поповић са Пољопривредног института у Чачку, проф. др Нермина Спахо са Пољопривредног факултета у Сарајеву, Марин Михаљевић Жуљ из Загреба и технолог Јожеф Мут из дестилерије у Баји. То је један изузетно стручан и компетентан састав.

Шта посетиоце очекује 14. јуна?

На сам дан фестивала, 14. јуна, биће организована свечана додела признања: медаље, дипломе, пехари и робне награде за прва три места у свакој категорији. Ракије које освоје златну медаљу биће купажиране у једно јединствено издање које ће бити поклоњено учесницима, спонзорима и пријатељима фестивала као ракија 5. Међународног фестивала у Апатину. Очекујемо велики број посетилаца, а фестивал ће пратити и бројни пратећи садржаји.

Како оцењујете место овог фестивала у односу на друге у региону?

Мислим да са поносом можемо рећи да је апатински фестивал тренутно водећи у региону. По броју узорака, броју земаља учесница и стручности комисије, издвајамо се од осталих. На пример, Новосадски сајам ракије има између 150 и 170 учесника, док ми имамо више него дупло. Наше оцењивање има репутацију поштовања према труду произвођача и зато нам се из године у годину враћају и долазе нови.

Колико озбиљних произвођача има у самом Апатину?

У Апатину има доста хоби произвођача. Људи воле да праве ракију, али се не усуђују сви да се такмиче. У нашем удружењу активно је десетак чланова. Позивамо све заинтересоване да нам се придруже. Имамо простор где се састајемо, размењујемо искуства и учимо једни од других. Циљ није да се такмичите против других, већ да видите напредак у односу на прошлу годину.

Какво је стање са овогодишњим родом воћа и како ће то утицати на производњу?

На жалост, година је веома лоша. Мраз је уништио скоро сав род кајсије, а и јабука је преполовљена. Шљива је још у добром стању, али цене воћа ће сигурно скочити. То значи да ће се многи запитати да ли им се уопште исплати да пеку ракију ако немају своје воће. Ако ракија треба да буде квалитетна, цена једне боце не би смела бити испод 20 евра, а одлежале „ајкуле“ достижу и до 70 или 80 евра по боци.

Колико времена треба почетнику да достигне озбиљан ниво квалитета?

Ако почетник има вољу да учи и прати савете стручњака, за 2 до 4 године може да постигне велико сребро или чак златну медаљу. Неопходно је слушати науку, а не само оно како су дедови некад радили. А за „ајкулу“, ракију стару 10 и више година са максималним оценама, потребно је и знање, и срећа, и стрпљење.

Међународни фестивал ракије у Апатину ће се одржати 14. јуна у шеталишној зони улице Српских Владара. Фестивал ће, као и претходних година, бити организован као сајам, а пријаве за излагаче отворене су до 1. јуна. Свим пријављеним излагачима биће обезбеђени штандови, а цена закупа износи 2.500 динара. За све додатне информације, заинтересовани се могу обратити телефоном на број 065 52 333 66 (Жељко) или 063 836 18 81 (Богдан).