АПАТИН ОБЕЛЕЖИО 80 ГОДИНА ОД ОСЛОБОЂЕЊА У ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ

APATIN DRUŠTVO SOMBOR VESTI

Јубиларна 80. годишњица ослобођења Апатина у Другом светском рату обележена је полагањем венаца и одавањем почасти на платоу испред Културног центра, где се налази споменик погинулим борцима Народноослободилачког рата (1941-1945) и борцима славне Црвене армије. Такође, венци су положени на спомен плочу погинулих бораца НОР-а, погинулих бораца одбрамбеног рата 1990-1999, на бисте народних хероја, споменик Николи Тесли на истоименом тргу, као и на споменик погинулим борцима који се налази на обали Дунава, испред православног храма.

Програм обележавања започео је интонирањем државне химне “Боже правде” и свечаним извођењем песме СУБНОР-а “Партизан сам, тим се дичим.” Након тога, окупљеним званицама и грађанима обратио се Стево Драча, председник апатинског СУБНОР-а. који је рекао да обележавање данашњег дана има за циљ неговање културе сећања и очувања успомене на 24. октобар 1944. године, дан када је Апатин ослобођен од фашистичке окупације. У свим насељеним местима општине Апатин, традиционално се обнавља сећање на наше ослободиоце, а полагањем цвећа и венаца одајемо дужну почаст погинулим, умрлим и живим борцима Народноослободилачког рата, као и жртвама фашистичког терора, навео је Драча.

У обраћању присутнима, поздрављени су борци, ратни војници инвалиди, потомци погинулих и умрлих бораца, као и сви поштоваоци жртава фашизма. Дубравка Кораћ, председница општине Апатин, са својим сарадницима, предводила је полагање венаца. Такође, венце су положили: Милош Ђерић, заменик председника Скупштине општине Апатин, делегација Војске Србије, коју је предводио потпуковник Александар Варга, а ту су били и мајор Небојша Мијаиловић и капетан прве класе Златко Милић. Присуствовао је и представник Амбасаде Руске Федерације из Београда, аташе Руске амбасаде Антон Сорока.

У церемонији су учествовали и: потпредседник СУБНОР-а Републике Србије Јово Барошевић, председник СУБНОР-а АП Војводине, као и представници удружења потомака и поштоваоца 6. личке пролетерске дивизије “Н. Тесла” и 35. улд из Београда.

Делегације су укључивале и удружења антифашистичких бораца и антифашиста из Борова, Белог Манастира, Осијека, Вуковара, Трипиње, Вере, Боботе и Бршадина. Такође, присутне су биле делегације општине Јагоднjak, Савеза бораца из Брчког и Сребреника, као и делегације СУБНОР-а из Сомбора, Бечеја, Суботице, Кљаићева и Врбаса, Сремске Митровице.

Учесници су били и представници удружења потомака солунских бораца из Растине, као и представници породице Весковић из Манђелоса. Такође, учествовали су и чланови организације резервних војних старешина, ратних ветерана “Патриотски фронт”, као и делегације ратних војних инвалида и удружења пензионисаних војних лица и представници руске заједнице у општини Апатин. Ученици Основне школе “Жарко Зрењанин” и ученици гимназије и средње школе “Никола Тесла”, уз њихове наставнике, такође су полагањем цвећа и одавањем поште учествовали у обележавању Дана ослобођења.