Родитељима који су поднели захтев за упис будућег ђака у осмолетку којој територијално не припада саветује се да сачекају одговор школе па тек онда закажу термин за тестирање.
Скоро 67.000 малишана, садашњих предшколаца, стасало је за школске клупе. Упис ученика у први разред осмолетки званично почиње првог априла и траје до краја маја. У то време ће се обавити тестирања будућих првака у кућама знања. Термини се већ резервишу онлајн, помоћу услуге e-заказивање термина за упис и тестирање детета у основним школама, која је ове недеље активирана на порталу e-управe. Другу годину заредом тиме је за родитеље и школе упис првака олакшан утолико што није потребно да се уписној комисији достављају документа која се по службеној дужности могу прибавити у електронској форми. То су: извод из матичне књиге рођених, потврда о пребивалишту, уверење о похађању припремног предшколског програма и лекарско уверење (једино уколико преглед обављен у приватној здравственој установи уверење се доноси надлежнима у школи).
Да би могли онлајн да закажу термин за упис првака, родитељима из е-управе указују да пре е-заказивања мора бити обављен лекарски преглед детета, или да морају бити сигурни да ће малишан систематски у здравственој установи завршити пре датума који бирају за долазак у школу на процену зрелости малишана код педагога или психолога. Због неизвесне епидемијске ситуације у којој све здравствене установе, али и школе раде у отежаним условима, а у сваком случају треба избегавати гужве, директори многих осмолетки уверавају да нема разлога за журбу и хитно прибављање лекарских уверења за будуће школарце.
– Видите каква је ситуација уопште, а нарочито с лекарима. Можда родитељи и да хоће не могу да стигну одмах да одведу дете на систематски. Термин за упис у први разред могу да закажу и ако дете није обавило лекарски преглед, потврда о томе биће накнадно прибављена, као и уверење о похађању припремног предшколског програма. Указујући на то покушавамо да изађемо у сусрет родитељима да не буду под тензијом и стресом, и нисмо једини, то раде многе школе. Није проблем да се лекарско уверење достави накнадно, а није проблем ни преузети га у електронској форми касније, по обављеним прегледима – објашњава за наш лист Жарко Мушицки, директор ОШ „Жарко Зрењанин” у Новом Саду, која планира да упише око 180 првака.
Руководиоци осмолетки увиђају да се процедура е-уписа у први разред у односу на прошлогодишњу прилично унапређена, јер осим што нема потребе да се документа прикупљају и доносе у школу, ни подаци из е-заказивања неће се уносити ручно у е-упис, него ће систем све повлачити аутоматски. Међутим, немају одговор на питање како је решен проблем с којим су се суочавале многе школе прошле године, да онлајн пријава за тестирање у упис првака буде више него што установе имају места за ученике у првом разреду. Отуда су најтраженије школе биле приморане да телефонским позивом отказују претходно званично електронски заказане термине за упис првака. До тога је довела непрецизна и недовршена мрежа школа, нарочито у густо насељеним градским срединама где су последњих година никла стамбена насеља, али не и нове школе, па се и не зна којој школи територијално припадају будући основци који ту живе. Многи родитељи су зато, и ове године благовремено, пре првог фебруара, поднели захтев изабраним осмолеткама да приме њихово дете несигурни да ли тој школи, која им се чини најближом, по месту становања њихово дете званично и припада.
Из е-управе родитељима саветују да уколико су поднели захтев за упис детета у школу којој територијално не припадају онлајн термин за упис у ту школу заказују само уколико им је захтев одобрен, а ако је одбијен, да одаберу осмолетку којој по месту становања припадају. Тиме, ипак, није решен проблем оних породица чија деца због недовршене мреже школа по месту пребивалишта не припадају ниједној школи.
– Мрежа школа није урађена. Не може нико да каже у овој улици до овог кућног броја будући ђаци припадају овој школи. И по Уставу и по закону родитељ може да упише дете у основну школу у коју жели – ако има места. Углавном бирају школе које су им по месту становања најближе, али има и оних који из различитих разлога желе да им деца похађају школу која им није најближа. Нама је 20 таквих молби поднето пре првог фебруара. Код е-заказивања постоји могућност да се унесе и број под којим је молба заведена, али морамо бити обазриви. Термин за тестирање и упис електронски могу да закажу и они који су поднели молбе и они који територијално припадају школи, али ће ови први бити примљени само уколико остане места. Врло јасно смо им рекли да није извесно да ли ће њихови захтеви бити уважени или не, а прописи налажу да о исходу захтева школа мора да обавести родитеље до краја априла. Школа има одређен и ограничен број места која може да понуди. Нама је циљ да формирамо четири одељења првака да бисмо оптимално радили, али не знам да ли ћемо се за то изборити. Нисмо у томе успели пре две године, па смо уписали пет одељења, због велике навале – објашњава за наш лист Миомир Драгаш, директор београдске ОШ „Иван Горан Ковачић”.
Дужност је школе да води рачуна о расположивим капацитетима
Сагласно упутствима која су достављена школама, а која се односе на употребу система е-заказивање термина за упис и тестирање детета у основној школи, свака школа креира календар, дефинише могуће термине за упис и тестирање будућих ученика, водећи рачуна о расположивим капацитетима, односно о броју ученика које може да упише, објаснили су за наш лист у Министарству просвете, науке и технолошког развоја.
– За потребе овогодишњег уписа систем је унапређен, тако да је, између осталог, омогућено да школа унесе и податке о ученицима чији родитељи су поднели захтев за упис у школу којој територијално не припадају. Школа је дужна да на овај захтев одговори до 30. априла. Тек након достављања одговора школе, родитељ кроз исти систем може да закаже термин за упис и тестирање или то за његове потребе школа може да учини – кажу надлежни.