У ТОКУ РЕАЛИЗАЦИЈА ПРОЈЕКТА ЗАМЕНЕ ГРЕЈАЊА У УСТАНОВАМА У АПАТИНСКОЈ ОПШТИНИ

APATIN EKONOMIJA VESTI

Општина Апатин је потписала уговор о јавном партнерству са фирмом „Energy supply art“ и „B & S immobilen“, којим ће у 11 установа на подручју општине Апатин бити реализована замена постојећих система грејања на угаљ и мазут са еколошки прихватљивијим начином грејања на природни гас.

Председница Општине Апатин Дубравка Кораћ, је за “Дунав” нагласила, да би радови на гасификацији јавних установа и објеката требало да буду завршени до краја 2024. године односно најкасније до почетка 2025. године. Кораћ је истакла да је локалној самоуправи најбитније да се грејање првенствено реши у Основној школи “Жарко Зрењанин” јер завршетком радова и променом система грејања биће регулисано грејање и у Музичкој школи “Стеван Христић” као и у спортској хали “Раде Ратко Веин”.

-Реч је о великом пројекту општине где 11 објеката, добија грејање на гас. Практично мењамо неекономичне и нееколошке начине грејања који су до сада били актуелни, пре свега ту нам је најбитнија Основна школа “Жарко Зрењанин” где овом променом грејања такође регулишемо и промену грејања у музичкој школи као и питање грејања у Спортској хали “Раде Ратко Веин”. Предвиђено је да се радови заврше пре почетка грејне сезоне и на тај начин уз промену столарије коју смо радили у току претходне године ћемо практично решити питање проблема са грејањем односно ниске температуре, која је нажалост била у овом школи неких претходних зима. Поред основне школе у Апатину, сада у овом циклусу решавамо и питање Основне школе у Сонти и Пригревици, након тога Техничке школе са домом ученика у Апатину, а већ је решено питање зграде општинске управе, као и основне школе у Свилојеву. До краја ове године и најкасније до почетка наредне требало би да решимо и остале објекте и практично више неће бити грејања на мазут у јавним објектима на територији наше општине, поручила је Кораћ.

Гасна станица Апатин, проблем ниског капацитета

Кораћ је поновила очекивања у вези са важним питањем проширења капацитета гасне станице у Апатину. Она је истакла потребу да Јавно предузеће “Србија гас” предузме конкретне кораке како би се решио проблем недовољног капацитета, који представља проблем у снабдевању становништва и објеката прикључених на гас.

-Апелујемо на недељном нивоу! За сваки објекат који се прикључује на гасну мрежу, “Србија-гас” је морао да изда позитивне услове, што значи да они гарантују да ће за те објекте бити довољна количина гаса, без тога да ометају снабдевање становништва. Знамо за проблем малог капацитета, исти нажалост није у надлежности локалне самоуправе јер немамо механизам и начин да проблем решимо, чак није ни питање финансија већ просто законске могућности ко може такве пројекте и послове да обавља. Србија гас је израдио пројектну документацију, добио грађевинске дозволе, вредност радова је око 20 милиона динара и очекујем да ће они те радове да изведу пре почетка грејне сезоне. Отприлике је потребно неких двадесет дана да се ти радови обаве. Ми смо заиста код њих стално присутни, зовемо их на недељном нивоу и инсистирамо. Имали смо и дописе грађана, знамо за проблем и заиста није у реду, ако већ и ми дајемо подстицаје као општина, а при том смо се придружили великом државном пројекту где се ради гасификација и прелазак на еколошке начине грејања на нивоу читаве државе. Мислим да би требало и Јавно предузеће “Србија гас” да тај тренд испрати и одради део посла за који је задужен, поручила је Кораћ.