У Општој болници „Др Радивој Симоновић“ у Сомбору започела је примена нове здравствене технологије „Имплантација пејсмејкера и кардиовертер дефибрилатора“ у склопу одсека за Интервентну кардиологију Интерног одељења.
Прва два оперативна захвата, у овојј установи, урадио је Проф. др Драган В. Ковачевић из Института за кардиоваскуларне болести Војводине уз асистенцију др Александра Кљајића из Опште болнице Сомбор.
Првом пацијенту је уграђен двокоморски пејсмекер док је другом пацијенту имплантиран кардиовертер дефибрилатор.
Имплантација пејсмејкера је медицински поступак који се користи за лечење одређених поремећаја срчаног ритма, посебно код успореног рада срца или других абнормалности електричне проводљивости. Пејсмејкер је електронски уређај који помаже у регулацији електричне активности срца, осигуравајући доследан и одговарајући откуцај срца.
Кардиовертер-дефибрилатор је уређај који се имплантира код пацијената који имају животно угрожавајуће поремећаје срчаног ритма. Апарат је у могућности да тренутно препозна поремећај срчаног ритма и одмах реагује било стимулацијом (импулси који прекидају убрзане откуцаје) или електричним шоком (дефибрилација). Успешност интервенције уређаја је врло висока, изнад 98%. Осим тога, кардиовертер дефибрилатор функционише и као електростимулатор, пацемакер, те својом интервенцијом може спречити и преспоре откуцаје срца.
Имплантација пејсмејкера и дефибрилатора позната је још од 1954. године и показала се као ефикасна метода лечења поремећаја срчаног ритма и превенција малигних аритмија срца и нагле срчане смрти. За све пацијенте који гравитирају Општој болници „Др Радивој Симоновић“ Сомбор почетак примене наведене здравствене технологије од великог је значаја. Овом процедуром постиже се смањење морбидитета, смањење болничких дана, мања употреба лекова као и нижи трошкови даљег лечења уз омогућавање вођења квалитетног живота пацијената са имплантираним апаратом, наведено је на званичном сајту Опште болнице у Сомбору.


Извор: Општа болница “Др Радивој Симоновић” Сомбор