СВЕТСКИ ДАН ШУМА И ВОДА ОБЕЛЕЖЕНИ НА “МАЛОМ ПЕТРОВОМ САЛАШУ”

APATIN DRUŠTVO SOMBOR SRBIJA SVET VESTI

Поводом Међународног дана шума који се обележава 21. марта и 22 . марта Светског дана вода, на “Малом Петровом Салашу“, код бање „Јунаковић“ протеклог викенда одржан је низ радионица за наше најмлађе суграђане који слушали предавања о важности заштите шума и вода.

-Kао чланови Природњачког центра смо дужни да обележимо те датуме. Они су значајни јер су шуме извор кисеоника без којег не можемо живети, а и вода је један од извора живота. Циљ нам је да штитимо шуме и воде, а шума Јунаковић је специфична јер је према одлуци Скупштине општине Апатин из 2005. године проглашена Парком природе, који је у трећем степену заштите, као природно добро, и треба да се одржи и за наредне генерације, каже оснивач Природњачког центра Петар Рашета дипломирани инжењер саобраћаја и власник имања.

-Прошетали смо овом шумом и видели смо много храстова, љубичица и друге флоре. Битно је да запамтите да је ова шума наша лепотица и да треба да је чувате и што чешће долазите у њу. Требате да напоменете родитељима да током Божићних празника не секу младице храста лужњака како би она служила као бадњак, а сви требамо да створимо услове како би те младице израсле у велика стабла, а то између осталог подразумева крчење корова око њега. У склопу изложбе која је постављена можете да видите како треба да изгледа квалитетан храст лужњак и да се информишете о томе. Шаљемо поруку са ове трибине да сви морамо да пазимо на ову шуму јер та шума много вреди и морамо је подмлађивати јер да би храст довољно нарастао треба и 100 година, поручио је Рашета ученицима ОШ “Жарко Зрењанин” који су посетили Природњачки центар.

Са двадесетак ђака који су протеклог викенда боравили на “Малом петровом салашу” била је и учитељица ОШ ,,Жарко Зрењанин” Снежана Панковић.

-Са задовољством смо прихватили позив Петра Рашете да дођемо на “Мали петров салаш” јер у школи на часовима света око нас и природе и друштва учимо о природи. Међутим, да би деца заволела природу морамо их одвести у природу да је пре свега упознају, јер када је упознају они ће да је заволе, а када је заволе знаће како да је чувају и живе са њом. Данашњи дан је био прелеп, шетали смо стазом дужине 1,5 километара и попели смо се на такозвано “Жикино брдо” а деца су била одушевљена призором. Мало смо и поновили градиво, шта је то стојиште, видик, видикова линија, видели смо како изгледа храст лужњак, цер, неке воћке и лепо смо се дружили, каже Панковић.

-Шума Јунаковић је једна веома интересантна целина из више разлога. У тој шуми се гнезди орао белорепан и црна рода и то је једна реткост у Европи. Да би храст лужњак израстао до пуне зрелости треба да прође 120 година и то треба гајити, јер сви треба да уживају у лепотама ове шуме, каже Јован Лакатош, апатински орионтолог и фотограф природе који је такође узео учешће у едукацији најмлађих Апатинаца.

-Испред Природњачког центра “Мали Петров салаш” које је од прошле године и Удружење грађана желим да кажем да парк шуме Јунаковић благо општине Апатин и да припада њеним грађанима, посебно деци наше општине. То је дуговечна шума што значи да је она стара око 150 година, а могла би да живи и пола миленијума. Хајде да је сачувамо што дуже јер сматрам да ова шума нема третман који би требала да има. Обилазећи ову шуму мислим да смо сви схватили да је ова шума обрасла инвазивним врстама које не дозвољавају храсту лужњаку да се на природан начин обнови и да постане редовна природна храстова шума за коју је законом заштићена као споменик природе треће категорије, поручио је на крају Рашета.

Радионица је одржана у оквиру пројекта „Дечији осмех“ коју спроводи апатинско Друштво педагога „Стефан Силни“ уз подршку општине Апатин. 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *