PLASTIČNE KESE UBUDUĆE NEĆE BITI BESPLATNE

APATIN IZBOR IZ ŠTAMPE SRBIJA VESTI

Od ponedeljka počinje naplata plastičnih kesa. Među prvima to će učiniti Kompanija “Delez Srbija” i to u prodavnicama “Shop&Go”, a jedna kesa će koštati dva dinara. I ostali trgovinski lanci razmišljaju kako da smanje upotrebu plastičnih kesa, ali još ne preciziraju na koji način. Dosadašnje iskustvo im govori da kupci nisu voljni da plate kese.

Kompanija “Delez Srbija” počeće sledeće nedelje da naplaćuje plastične kese u jednom od svojih prodajnih formata – prodavnicama “Shop&Go”, kojih širom Srbije ima 170.

Kako se navodi na internet stranici “Shop&Go”, naplata plastičnih kesa počeće od 16. aprila po ceni od dva dinara.

– Na ovaj način želimo da smanjimo upotrebu plastičnih kesa koje zagađuju našu životnu sredinu, i da naš komšiluk učinimo čistijim i lepšim – navodi se u obaveštenju potrošačima.

Besplatni pamučni cegeri

Kupci “Shop&Go” marketa koji budu imali račun veći od 1.000 dinara dobijaće do 15. aprila, odnosno do isteka zaliha, besplatne pamučne cegere za kupovinu, piše na sajtu.

– Kao lider na ovom tržištu i te kako smo spremni da pokrenemo inicijativu i zajedno sa našim kupcima damo doprinos očuvanju životne sredine u Srbiji. Postoje različiti modaliteti, jedan od najefikasniji je uvođenje naplate plastičnih kesa. Prema dosasašnjim iskustvima, sa drugim tržištima, ovaj model je dao najbolje rezultate, smanjuje potrošnju plastičnih kesa i do 80 odsto – izjavio je ranije za B92.net menadžer korporativnih komunikacija “Delez Srbija” Nikola Papak.

Idea, Roda i Merkator Hipermarketi traže rešenje

Tragom ovog saopštenja “Deleza”, kontaktirali smo i ostale trgovinske lance.

Kako za “Blic” kažu u “Merkator S”, u okviru koga posluju IDEA, RODA i “Merkator Hipermarketi”, oni dosledno poštuju sve zakonske propise i standarde Republike Srbiji, a ujedno prati sve promene propisa u procesu pridruživanja Srbije Evropskoj uniji.

– U skladu sa time razmatramo mogućnost o preduzimanju koraka u pravcu smanjivanja upotrebe plastičnih kesa, što je direktiva EU u cilju očuvanja životne sredine – kažu u “Merkatoru S”.

Pored, kako kažu, imperativa kao što su poštovanje zakona i evropskih standarda, za njihovu kompaniju najvažniji su interesi i potrebe potrošača, zbog čega traže “dobar model koji je lako primenljiv u praksi”.

– Verujemo da ćemo za odluku o povlačenju lakih besplatnih kesa imati podršku ogromnog broja naših potrošača koji će svoje navike u kupovini menjati u cilju očuvanja životnog okruženja, što nam je kako pojedincima, tako i društveno odgovornim kompanijama veoma važan zajednički cilj – kažu u “Merkatoru S”.

“Univerexport”: Potrošači nisu spremni na promene

U “Univereksportu” za “Blic” kažu da je trošak gratis kesa izuzetno veliki. Napominju i da su plastične kese zamenjene razgradivim, što je u odnosu na prethodno stanje veliki napredak.

– Do sada tržište još nije bilo dovoljno zrelo za ukidanje gratis kesa, a istovremeno je bilo suviše pasivno za uvođenje koncepta ekološki još prihvatljivije ambalaže. Kompanija “Univerexport” će uvek pratiti zahteve svojih potrošača i voditi se njihovim navikama. Dosadašnje iskustvo je pokazalo da potrošači nisu bili spremni na promene ovakve vrste, ali ukoliko se to u narednom periodu promeni, bićemo prvi koji ćemo podržati te njihove želje – ističu u Univerexportu.

Cilj, po osobi godišnje 90 kesa

Povodom zahteva Evropske komisije da se ograniči korišćenje plastičnih kesa radi smanjenja zagađenja, ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan nedavno je rekao da će Srbija smanjiti upotrebu plastičnih kesa na 90 po osobi godišnje do kraja sledeće godine.

Podaci govore da se godišnje u našoj zemlji potroše dve milijarde kesa, odnosno da stanovnik Srbije upotrebi 300 kesa godišnje, za razliku od Nemca koji iskoristi 60.

– To ne može da se uradi ranije, jer je potrebno vreme da se iznađu najbolja rešenja – naveo je Trivan.

Problem sa plastičnim kesama u svetu rešavaju i tako što neke zemlje uvode i takse kojima se finansiraju troškovi reciklaže i čišćenja.

Tako u Engleskoj, gde u trgovinama na kasama mušterije pitaju da li žele kesu, a ako je odgovor “ne” i ukoliko mušterija ima svoju, odbiće joj od računa 0,1 funtu.

izvor: blic