ПЕТ СТВАРИ КОЈЕ СВАКИ МЛАДИ ПРЕДУЗЕТНИК ТРЕБА ДА ЗНА

ZANIMLJIVOSTI

Млади се данас све чешће суочавају са питањем да ли да своју каријеру усмере ка грађењу сопственог пословања или да се ипак определе за запослење у некој од домаћих или страних компанија.

Када је реч о новим врстама пословања, миленијумска генерација има значајан утицај на предузетнички свет. Ниво енергије коју поседују не доводи се у питање и умногоме доприноси резултатима пословања.

Међутим, великом броју младих није потпуно јасно шта је то пословање, па не поседују адекватан ниво пословне комуникације. Имајуц́и то на уму, откривамо пет ствари које сваки млади предузетник треба да зна.

Верујте у себе и радите оно што волите

Веровање у сопствену идеју, баш као и страст према производу или услузи коју нудите је предуслов за упуштање у приватан бизнис. Када радите оно што волите и до чега вам је заиста стало бићете много срец́нији и спремнији да се борите за бизнис који сте покренули. Сваки почетак је тежак и потребно је доста залагања и труда како би се пословање исплатило, а сви пословни успеси су заправо резултат посвећеног рада, вере и стрпљења.

Будите вредни и посвећени послу

Млади предузетници често имају превелика очекивања када је каријера у питању. На почетку не знају да за пословни напредак треба да буду вредни и посвећени како би видели резултате и изградили себе у погледу каријере. Не можемо знати да ли ће наша идеја и бизнис модел бити прихваћени на тржишту док не приступимо реализацији, али оно што можемо је да припремимо бизнис план, сагледамо своје расположиве ресурсе и потребу тржишта у датом тренутку.

Константно се усавршавајте и унапредите личне и пословне вештине

Ако желите да будете успешни, увек морате бити вољни да слушате, учите од других и проширујете знања. На самом почетку је веома важно знати основне појмове у пословању, које већина младих предузетника у старту схвати здраво за готово. Како саставити бизнис план, како се изборити са комплексном администрацијом, како направити фактуру, која је улога банке када је у питању пословање и још много сличних питања само су нека са којима се млади сусрећу на почетку грађења сопственог бизниса. Управо на оваква питања, Ана Мирковић, дипломирани економиста са преко 10 година искуства, даје одговоре током дводневног програма под називом Увод у пословање. Предавање који ће се одржати најпре у Београду, а затим и у Новом Саду састоји се из четири бизнис сегмента: значај и познавање пословне администрације, вештине пословне комуникације, структуираност у пословању и сврха маркетинга. На ову идеју, она је дошла са жељом да оснажи будуће предузетнике да верују у себе, у своју замисао и помогне им у савладавању кључних вештина за успешно пословање, без обзира на то којом делатношћу желе да се баве.

Активно користите Линкедин

Са више од 500 милиона корисника на платформи, Линкедин је место где сваки предузетник треба да буде активан. Овде можете пронац́и бескрајне могуц́ности за учење, проналажење пословних партнера или повезивање са инвеститорима. Поред тога, Линкедин је једини професионални сајт који вам може пружити све информације при тражењу потенцијалних нових клијената. Када уложите време у ову платформу, видец́ете да она може да направи велику разлику када је у питању раст пословања. Уједно, то је један од најједноставнијих начина да људи сазнају више о вама и вашем пословању.

Немојте размишљати о томе “шта ће људи рећи”

Страх од неуспеха је једна од првих кочница при донешењу одлуке о приватном бизнису. А тај страх је често манифестација подсвесног питања “шта ће људи рећи”. То је природан осећај и потиче из сопствених очекивања и жеље да што брже остваримо циљеве. Готово да не постоји особа која нема страх када се упушта у предузетничке воде. Зато, превазилажењем страха од неуспеха, најчешће долази до остваривања позитивних резултата, јер тек тада излазимо из зоне комфора која нас ограничава. И упамтите, вера у оно што радите, љубав према томе и константно усавршавање довешће вас до успеха.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *