У ПОНОЋ СТИЖЕ НОВА ГОДИНА – СРЕЋНА 2025.

APATIN DRUŠTVO VESTI

Нова година симболично представља обнављање живота, а обичаји везани за тај дан вуку корене из далеке прошлости. Слављење одласка старе и доласка нове године је прастари религијски, друштвени и културни образац у скоро свим деловима света.

Нова година је дан када по соларним и сличним календарима почиње следећи календарски, датумски, циклус, односно то је први дан у следећој години.

У свим културама које користе годишње календаре долазак нове године се прославља као празник. У данашње доба, већина развијених земаља је прихватила рачунање времена по грегоријанском календару и почетак нове године рачуна од 1. јануара.
Обичај даривања постојао је и постоји у готово свим нашим крајевима. Некада су дарови углавном били намењени деци, јер се у неким срединама веровало се да Свети Никола доноси дарове, па су деца дарована слаткишима, орасима, јабукама, играчкама које се остављају испод јелке, или ономе ко први наиђе у кућу да честита Нову годину.
Током новогодишњих празника један од обичаја је да се врата и прозори, трпеза и намештај у дому ките зимзеленим гранчицама, ловором, имелом, који служе да наговесте да ће ускоро, после дуге зиме, опет све озеленети. Тако се ово доба године, кад се чини да је природа на умору, претвара у радост поновног рађања, обнављањем и помагањем њене животне снаге.

Кићење јелке у нашим крајевима потиче из северних крајева данашње Војводине, почетком 20. века, са културом немачког становништва. Претпоставља се да је овај обичај дошао у Немачку у 16. веку из Индије, у којој је и раније било познато кићење дрвцета свећама, и које се тамо звало »дрво живота«. Мало је познато да се зелено дрво – јелка, поистовећује са бадњаком.

Први украси на јелкама били су ручно рађени. Стари Германи су користили орахе, колаче, јабуке, а касније и кокице. Као осветљење, коришћене су праве свеће.

Уочи дочека Нове Године, 31. децембра, у вечерњим сатима обичај је и да се испаљује ватромет током ишчекивања поноћи, и да се у поноћ размењују поклони са жељама за успешну наредну годину. Деци се поклони нешто раније остављају испод новогодишње јелке, где их чекају када се пробуде наредног дана (јутра), али се они могу размењивати и одмах након поноћи.

Када откуца поноћ упућују се искрене честитке уз пољубац и жељу да нова година буде успешнија и лепша од оне коју смо управо оставили за нама.