“16 дана активизма против насиља над женама” је глобална, светска кампања која почиње 25. новембра Међународним даном борбе против насиља над женама и завршава се 10. децембра Међународним даном људских права.
Кампања “16 дана” обележава 1,700 организација у преко 100 држава света и обухвата следеће важне међународне датуме која повезују жене, насиље и људска права:
· 25. новембар – Међународни дан борбе против насиља над женама
· 1. децембар – Светски дан борбе против АИДС-а
· 3. децембар – Међународни дан особа са инвалидитетима
· 6. децембар – Годишњица Монтреалског масакра
· 10. децембар – Међународни дан људских права
·
Кампања је настала у оквиру Центра за женско глобално лидерство на Универзитету Ратгерс 1991. године, као годишња акција која захтева укидања свих врста насиља над женама. Од тада, кампању је широм света обележило преко 5000 организација у више од 180 земаља.
Циљеви кампање су:
· подизање свести о родно заснованом насиљу као проблему људских права на локалним, националним, регионалним и интернационалним нивоима
· јачање локалног рада на спречавању насиља над женама
· стварање јасне везе између локалних и интернационалних напора да се насиље над женама заустави
· исказивање солидарности са женама широм света које су организоване против насиља над женама
· стварање алата којима би се притиснуле локалне владе да примене обећања која дају у вези са заустављањем насиља над женама.
Овогодишња Међународна конференција „16 дана активизма – Свет без насиља“, одржана је у Београду у склопу кампање „Стоп фемициду“, коју организује Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог.
„Ефекат борбе против родно заснованог насиља према женама и фемицида као његовог најекстремнијег облика, може бити потпун искључиво кроз заједнички рад државних институција, партнера из међународне заједнице, невладиног сектора и медија. Једино тако, координисаним активностима свих нас, можемо као друштво бити ефикасни у стварању безбедног окружења за све грађане Србије“, изјавила је председница Покрајинске владе Маја Гојковић.
Према њеним речима, у последњих неколико година држава је урадила пуно по питању институционализације те борбе, првенствено кроз доношење закона и бројне активности у сегменту превенције, подсетивши на Националну платформу за превенцију насиља.
„Управо је превенција оно на чему највише треба да радимо, и то првенствено путем едукације, не само младих, већ и најшире популације. Поред тога, неизоставни фактор је породица, као кључно место за стицање и усвајање друштвено пожељних норми и вредности“, истакла је Гојковићева.
„Борба против родно заснованог насиља и фемицида као његове најгоре последице, комплексна је и дуготрајна. Поред законодавног оквира и превенције, неопходно је и достизање потпуне родне равноправности“, закључила је Гојковићева.
Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог у Влади Републике Србије Томислав Жигманов изјавио је да Србија има добар нормативни и стратегијски основ за борбу против родно заснованог насиља и насиља над женама и да се у то укључује велики број надлежних институција на свим нивоима власти, и истакао да подаци из истраживања говоре да је већина фемицида у Републици Србији извршена у кући.
Према подацима организација цивилног друштва у нашој земљи у овој години, негативан тренд у вези са бројем убијених жена је настављен, и до данас је забележено чак 17 фемицида.
На конференцији су учествовали амбасадорка Немачке у Србији Анке Конрад, представници надлежних министарстава, агенција и институција, као и организација цивилног друштва из земље и иностранства.
Фото: Покрајинска влада