Ученици осмог разреда апатинске основне школе данас показују своју креативност и знање учествујући на такмичењу „Познајеш ли срце свога града“. Овај догађај који је део шире акције приближавања младима увођења обавезног војног рока организовало је Удружење ветерана 72. специјалне бригаде Војске Србије у сарадњи са општином Апатин, уз подршку Владе Републике Србије и Министарства одбране.
Такмичење је започело на Тргу Николе Тесле, где се окупило 12 екипа, свака са по пет ученика. Учесници су добили мапе са десет најзначајних тачака које су их водиле кроз обилазак културно-историјских знаменитости Апатина. На свакој тачки чекали су их предавачи, које су данас чинили бивши припадници 72. бригаде, војна лица у пензији, професори, као и табле са детаљним описима историјских и културних места од значаја за град.
Након завршеног обиласка, ученици у Културном центру Апатин, учествују у другом делу програма где ће решавати танграм, слагајући делове у целину, а затим одговарати на тесту питања о знаменитостима које су посетили.
Ученицима ће бити приказан филм о 72. специјалној бригади и одржано предавање о општини Апатин и њеним знаменитостима. За најбоље екипе обезбеђене су вредне награде.
Обраћајући се такмичарима, Срђан Хаџић, председник Удружења „Ветерани 72. специјалне“, истакао је важност овакве иницијативе.
-Уочили смо да је код младих познавање културно-историјских вредности, традиција и значаја заједничког живота на ниском нивоу. Кроз пројекат “Познајеш ли лице свог града”, желимо да их подстакнемо да боље упознају своју заједницу и културно наслеђе, поручио је Хаџић.
Радован Ђукић, заменик председнице општине Апатин Дубравке Кораћ, такође се обратио учесницима, изразивши задовољство што је општина део овако важног пројекта:
-Ово је изузетна прилика да се млади кроз игру и едукацију повежу са својим градом. Подржавајући овај пројекат, желимо да истакнемо значај учења о локалној историји и култури, што је основ за грађење свести о заједници, рекао је Ђукић.
Хаџић је нагласио да је један од кључних циљева пројекта и подизање свести о важности активног учешћа у друштву. -Кроз овакве активности повезујемо историјске личности и младе, чинећи да град постане део њиховог идентитета. Надамо се да ће овај пројекат постати традиционалан, додао је он.
Пројекат је замишљен тако да укључи не само ученике већ и ширу заједницу. Поред едукативних материјала који су настали у оквиру пројекта, као што су приручници, панои и полигони, активности ће бити проширене и на друга места у околини која гравитирају ка Апатину.