Трећи дан заредом на мерној станици код Апатина забележен је пораст Дунава. Тренутни ниво износи 233 цм, што представља промену од 58 цм у односу на претходни дан. Температура воде је 18.2°C, а очекује се да ће водостај значајно порасти у наредних седам дана. За уторак, 17. септембар, предвиђа се ниво од 320 цм, док ће у петак, 20. септембра, водостај достићи 570 цм. Граница редовне одбране од поплава је 600 цм, а ванредне 750 цм.
Поплаве у Европи изазване циклоном Борис
Док се у Апатину прати пораст водостаја, Седња Европа се суочава са катастрофом великих размера. Циклон Борис изазвао је незапамћене поплаве у Аустрији, Пољској, Чешкој и Румунији, а најмање десет људи је изгубило живот. Аустрија је ангажовала војску за спасилачке акције, док Будимпешта предузима припреме за оно што се назива “поплавом деценије”. У овој кризи, многи градови су под водом, а најгоре се тек очекује.
У Аустрији је поплављен аутопут, док су многе реке у Средњој Европи изашле из својих корита. Метеоролози упозоравају да ће падати још кише, нарочито у деловима Тирола и источне Аустрије, што додатно повећава ризик од даљих поплава.
Локалне припреме у Апатину
Удружење апатинских кампера већ се припрема за надолазећи водени талас. Кампери и власници викенд кућица у небрањеном појасу позвани су да до среде, 18. септембра, изместе своје објекте на вишу позицију. Зоран Кнежевић, испред удружења, изјавио је за Радио Дунав да су сви чланови упознати са ситуацијом и да прате развој догађаја узводно.
У међувремену, Покрајински штаб за ванредне ситуације одржао је ванредну седницу на којој је усвојен извештај Јавног водопривредног предузећа “Воде Војводине”. Према речима Срђана Кружевића, водостај у Војводини за сада је низак, али се ситуација активно прати. Водопривредна предузећа су спремна да делују у случају опасности од поплава.
Штаб ће наставити да прати ситуацију на терену, а апелује се на грађане да предузму све неопходне мере предострожности.