ПОЧЕЛА ИЗГРАДЊА ПОСТРОЈЕЊА ЗА ПРЕРАДУ ОТПАДНИХ ВОДА У АПАТИНУ

APATIN EKONOMIJA SOMBOR VESTI

Изградња дугоочекиваног постројења за прераду отпадних вода у Апатину званично је почела. Пројекат, вредан 1,2 милијарде динара без ПДВ-а, биће реализован на парцели 7803/1 у Робно-транспортном центру (РТЦ) до 2026. године.

Председница општине Апатин, Дубравка Кораћ, заједно са директором ЈКП „Наш Дом“ Небојшом Смиљанићем и помоћником за комуналну област и рурални развој Томиславом Силађијем, обишла је радове на изградњи. Кораћ је том приликом истакла значај пројекта, који финансира Министарство заштите животне средине, као и да ће ново постројење омогућити прераду отпадних вода које користи око 20.000 становника општине Апатин.

-Приводи се почетак реализације радова на изградњи пречистача отпадних вода за општину Апатин. Након више година рада на пројектној документацији, коначно смо у прилици да говоримо о почетку извођења радова. Тренутно је у току израда приступног пута, а након тога почеће изградња саме фабрике за прераду отпадних вода, изјавила је Кораћ.

Она је додала да ће Јавно комунално предузеће „Наш Дом“ преузети одговорност за одржавање и управљање постројењем по завршетку радова. -Ова инвестиција ставља Апатин међу прве општине у Србији које ће имати овакво постројење на Дунаву, што је од кључног значаја за очување квалитета воде у овој реци и заштиту природе у њеном окружењу.

Заштита Дунава и животне средине

Главни циљ изградње овог постројења је заштита и унапређење квалитета воде у реци Дунав, као и у мелиоративним каналима у њеном сливу. Поред тога, пројекат ће допринети очувању подземних вода и побољшању хигијенских услова у Апатину и околини.

-Вода у Дунаву мора остати друге категорије, што је стандард у читавој Европској унији. Климатске промене и повећање температуре воде додатно наглашавају потребу за оваквим еколошким инвестицијама, нагласила је Кораћ.

Техничке карактеристике постројења

Небојша Смиљанић, директор ЈКП „Наш Дом“, изнео је техничке детаље будућег постројења. -Ово је капитална инвестиција која ће унапредити сакупљање, одвођење и прераду отпадних вода у Апатину. Постројење је пројектовано за капацитет од 20.000 становника, са примарним, секундарним и терцијарним третманом отпадних вода.

Он је додао да ће примарни третман обухватити механичко издвајање муља, док ће секундарни и терцијарни третмани укључити биолошко и хемијско пречишћавање, као и УВ дезинфекцију воде пре њеног испуштања у Дунав.

Локални пречистачи у насељеним местима

Председница Кораћ је такође најавила да је у плану изградња мањих постројења за пречишћавање отпадних вода у насељеним местима општине Апатин, како би се обезбедила ефикаснија и економичнија решења за сваки део општине. -До краја године очекујемо добијање грађевинских дозвола за Свилојево и Пригревицу, након чега следе Сонта и Купусина, додала је она.