У Робно-транспортном центру у Апатину у току је изградња савременог производног погона за производњу језгара мотора за електричне аутомобиле. Инвеститор овог пројекта је компанија Finestamping Technology Co, која улаже 50 милиона евра у изградњу и опремање фабрике, што представља једну од највећих инвестиција у региону.
Тешка механизација је већ на терену, а извођачи радова копају темеље будућих производних хала. Паралелно с тим, на ободу парцеле обављају се припремни радови за изградњу пратеће инфраструктуре. Овај пројекат, смештен је у РТЦ-у на катастарској парцели 7803/19.
Изградњу предводи компанија China Construction Sausum DOO Beograd, док је за стручни надзор задужена Orbis Company. Пројектант је студио Studio Structura, а одговорни пројектант Ивана Здравковић.
Планирано је да фабрика, поред производног, обухвати и административни део, чиме ће обезбедити све неопходне услове за функционалност и ефикасност. Завршетак радова је планиран за август 2025. године, када ће Апатин поред Новог Сада и Крагујевца постати један од важних чворишта за производњу компоненти за електричне аутомобиле у Србији.
Нова радна места и програм едукације
У првој фази пројекта планирано је запошљавање око 150 радника, уз најаву да ће бити покренут наменски програм едукације за запослене. Ово ће омогућити радницима да се упознају са најсавременијим технолошким процесима и обезбедиће дугорочну стручност и стабилност у функционисању фабрике.
Ова инвестиција доноси значајне економске и еколошке бенефите, с обзиром на то да производња електромотора представља корак ка одрживијој будућности, а обећава и отварање нових радних места и глобалну препознатљивост града.
Поред Новог Сада и Крагујевца, Апатин међу првима у производњи електромотора
Србија се све значајније позиционира на глобалној мапи индустрије електромотора и електричних аутомобила. Један од кључних пројеката у овој области је отварање фабрике јапанске компаније Nidec Electric Motor Serbia у Новом Саду. Ова инвестиција, вредна око 250 милиона евра, фокусира се на производњу погонских електромотора за електрична возила. Прва фаза запошљава 250 радника, с плановима да се тај број повећа на више од 1.000 у наредним фазама.
У Крагујевцу је, такође, почела пробна производња електричног аутомобила Fiat Grande Panda, што је део инвестиције вредне 190 милиона евра, од чега је држава Србија уложила 48 милиона евра. Серијска производња овог модела, који ће бити у потпуности електричан, планирана је за октобар 2024. године, што додатно потврђује опредељење Србије ка одрживој и еколошкој мобилности.
Кинески произвођач електричних аутомобила JMEV разматра отварање фабрике у Србији, а Сремска Митровица је једна од могућих локација. Током посете у октобру 2024. године, представници компаније истраживали су потенцијал индустријских зона, што наговештава нове инвестиције и отварање радних места.
Србија постаје својеврсни центар за производњу електромотора и електричних возила, што не само да унапређује домаћу индустрију већ и позиционира земљу као важног играча на европском и светском тржишту. Апатин, са својим ресурсима и инфраструктуром, има прилику да постане један од значајних градова у овој индустрији будућности.