ДЕВЕТ ЧИЊЕНИЦА О КОРОНАВИРУСУ КОЈЕ ЋЕ ВАС ОХРАБРИТИ

APATIN DRUŠTVO VESTI

Kоронавирус, који је до сада заразио више од 100.000 људи и однео око 3.500 живота, јесте велики изазов не само у здравственом смислу, већ и у политичком и економском.
Вирус се шири и због чињенице да се технологије и индустрија развијају па су данас путовања са континента на континент знатно лакша и бржа него раније.

Међутим, управо због развоја технологија, свет никада раније није имао боље алате да би се борио против глобалне епидемије.

Знамо шта је у питању
Ињасио Лопес Гоњи, шпански професор микробиологије и вирологије, написао је чланак за “Kонверзејшн” у којем каже да је вирус који је изазвао озбиљне упале плућа у Вухану идентификован за свега седам дана откако је званично објављена епидемија 31. децембра у том граду, а свега три дана касније објављене су секвенце генома. Поређења ради, вирус ХИВ је идентификован тек две године након што се појавио 1981. године.

Знамо и да је ковид-19 природан и да је повезан са сличним коронавирусима који се могу наћи у слепим мишевима. Може и да мутира, али то не чини често.

Можемо да се тестирамо на њега
До 13. јануара – три дана након објављивања секвенце генома – доступан је поуздан тест који су научници на одељењу за вирологију берлинске универзитетске болнице “Чарит” развили уз помоц́ стручњака из Ротердама, Лондона и Хонг Kонга.

Знамо како да га обуздамо
Изгледа да су се кинеске драконске мере заштите и карантини показали ефикасним. У петак је у Kини забележено 99 нових случајева и то је најнижа цифра за шест недеља. У неколико кинеских провинција није било нових случајева већ недељу дана, а неке сада поново отварају школе.

У многим земљама су инфекције у дефинисаним кластерима што би требало да им омогући лакше савладавање епидемије.

Не можемо лако да се заразимо и можемо да га убијемо
Често, пажљиво прање руку, као што сада сви знамо, јесте најефикаснији начин да се заустави преношење вируса, док ће раствор етанола, хидроген пероксида или избељивача дезинфиковати површине.

Висок ризик од заразе имају они који живе или имају директан физички контакт са неким зараженим, којима неко кашље и кија у лице или дођу у контакт са коришћеном марамицом, или једноставно буду лицем у лице у контакту са зараженим на мањој удаљености од два метра дуже од 15 минута.

Дакле, не можете да се заразите ако само прођете поред неког зараженог на улици.

У већини случајева симптоми су благи и млади људи имају мали ризик од заразе
Према истраживању на 45.000 потврђених инфекција у Kини, 81 одсто случајева заразе проузроковало је само блажу болест, 14 одсто пацијената имало је симптоме који су описани као “тешки”, а само пет одсто су сматрани “критичним” при чему је половина њих резултирала смрц́у. Само три одсто случајева тиче се људи млађих од 20 година, деца изгледа да су једва погођена вирусом, а стопа смртности за млађе од 40 година износи око 0,2 процената.

Стопа смртности расте код старијих од 65 година, а достиже скоро 15 одсто код старијих од 80 година, посебно код оних који су већ имали срчана или плућа обољења.

Људи се опорављају од њега
Хиљаде људи широм света свакодневно се опоравља од корона вируса, показују дневни извештаји “Ворлдометер” и Института “Џонс Хопкинс”.

Стотине научних текстова је већ написано о овој болести
Само у Америци је до сада написано најмање 539 научних чланака о ковиду19 што можете да проверите и на сајту ПубМед. Они говоре о раду са вакцинама, терапијама које се користе, епидемиологији, дијагнозама и клиничкој пракси. Ради се о много бржем научном раду него што је то био случај са САРС-ом.

Постоје прототипи вакцине
Kомерцијалне фармацеутске и биотехнолошке лабораторије попут “Модерне”, “Иновио”, “Санофи” и “Новавак”, као и академске групе попут оне на Универзитету у Kвинсленду у Аустралији – од којих су многе вец́ радиле на вакцинама за сличне вирусе повезане са САРС-ом – имају прототипе превентивних вакцина у развоју, од којих ц́е неки ускоро бити спремни за тестирање на људима (мада ц́е њиховој ефикасности и безбедности требати времена да се утврди).

Десетине третмана се већ тестирају
До средине фебруара било је више од 80 клиничких испитивања за антивирусно лечење, а већина се већ успешно користи у лечењу других болести.

Лекови попут ремдесивира (ебола, САРС), хлороквин (маларија), лопинавир и ритонавир (ХИВ) и барицитиниб (реуматоидни полиартритис) тестирају се на пацијентима који су се заразили корона вирусом, а у неким случајевима се лечења примењују и помоћу вештачке интелигенције.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *