ZORAN PERAK: NOVOM TEHNOLOGIJOM UBRZAĆEMO I OLAKŠATI MENJANJE AZBESTNO-CEMENTNIH CEVI

APATIN EKONOMIJA VESTI

Radovi na zameni azbestno-cementnih cevi u ulici Dimitrija Tucovića i Prigrevačkoj krenuli su prošle nedelje, a kako saznajemo od Jevte Milojevića, pomoćnika predsednika opštine Apatin zadužen za investicije, posao je vredan oko 17 miliona dinara. Većinu sredstava obezbedio je pokrajinski Sekretarijat za poljoprivredu u iznosu od 10 miliona dinara, a opština Apatina učestvuje u ovoj investiciji ostatkom sredstava.

Radove izvodi NS Graditelj iz Novog Sada, a rok za završetak je 120 dana. Ono što je redakcija radio Dunava danas na gradilištu zabeležila, jeste primena nove tehnologija u postavljanju podzemnih instalacija, kojom se pored velike uštede vremena smanjuje raskopavanje javnih površina.

Reč je o tehnologiji podbušivanja, a više o tome za Radio Dunav je govorio izvođač radova, Zoran Perak.

-Zbog specifičnosti uličnih koridora ulica Prigrevačke i Dimitrija Tucovića odlučili smo se da se radvi izvode podbušivanjem. Mašina koja je ovde i naš podizvođač dnevno rade od 60 do 100 metara što zavisi od uslova podbušivanja, dok se na čvorištima radi klasičnom metodom ali ipak gro radova će biti urađen metodom podbušivanja. Rade se šlicevi kako bi se utvrdili tačni položaji svih instalacija u uličnom koridoru i sa velikom preciznošću se utvrđuje položaj vodovodne cevi i na taj način mi definišemo nivo bušenja kako ne bi oštetili ništa od postavljenih instalacija. Ono što mogu da kažem je da je za dva dana montirano 120 metara, a danas se nadam da ćemo uspeti da postavimo 150 metara.- rekao je Perak.

FONO Zoran Perak

Zoran Perak (1)

Dok se probija kroz zemlju bušilica za sobom ostavlja rastvor bentonita i polimera koji omogućuju lakše kopanje, smanjuje trenje, a ujedno i sprečavaju da se probušeni rov uruši. Nakon završetka biće izvršena dezinfekcija i priključivanje korisnika na mrežu.

Ruski inženjer, Ruslan Glončarov je govorio više o samom procesu kopanja kojim on rukovodi.

-Radimo trenutno na polaganju cevi. Izvodi se pilotno bušenje koje ima mnogo prednosti u odnosu na kopanje, primarno je to što ne raskopavamo celu ulicu i to skraćuje rok završetka radova. Tehnologija nam dozvoljava da pomoću pribora pratimo sondu i tako zaobiđemo instalacije koje se već nalaze pod zemljom. – izjavio je Ruslan za radio Dunav.

Glončarov je dodao da im posao otežava zemljište, pesak, koji je po njegovim rečima najteži za bušenje pa dnevno mogu da polože do 100 metara cevi dok bi to u nekim drugim uslovima bilo i preko 250 metara za jedan dan.

FONO Ruslan Glončarov

Ruslan GloncarovPodbusivanje, menjanje azbestnih cevi (5)

Zoran Perak (2) Podbusivanje, menjanje azbestnih cevi (6) Podbusivanje, menjanje azbestnih cevi (4) Podbusivanje, menjanje azbestnih cevi (3) Podbusivanje, menjanje azbestnih cevi (2) Podbusivanje, menjanje azbestnih cevi (1)